Opzichter Krieger uit Alkmaar maakte een ontwerp voor een nieuwe pastorie. De kerkmeesters bewonderden zijn tekening en waren vol lof en die werd nog groter toen ze hoorden dat de bouwsom van deze pastorie begroot werd op 7120,-. (het verschil tussen opknappen en nieuwbouw van 6000,— was teruggebracht tot ruim 4000,—). Dit werd bericht aan het Provinciaal College van Toezicht met de vraag: "We kunnen zelf 2000,- bijdragen en zouden graag zien dat Uw college op de een of andere manier het resterende bedrag van ca.5100,-- boven water haalt. Omstreeks Sinterklaas 1863 kregen de heren op het Kerkplein een kleine teleurstelling te verwerken. Het College van Toezicht berichtte hun dat St. Pancras een mooie tekening voor een te bouwen pastorie hadden, niet te duur maarde subsidiepot was leegDEn het bedrag dat het College voor 1864 mocht verdelen, was reeds toegekend aan gemeenten, die veel eerder dan St. Pancras bij hen een aanvraag om steun hadden ingediend. St. Pancras kwam niet voor 1865 aan beurt. De notabelen Dirk Smit (een gegoede boer), P. Schuitemaker (zijn vader was burgemeester). Arie Kok (landman en bakker) Klaas Gootjes (boer) en de kerkvoogden Jacob Stammes, was in die tijd burgemeesterJan Visser en Arie Rus legden het hoofd niet in de schoot. Eind december schreven ze aan het Provincaal College dat ze het betreurden een negatief antwoord te hebben ontvangen. Ze hadden in hun aanvraag om steun verklaard zelf ƒ2000,— te willen lenen voor de pastoriebouw, want we hebben onze offers veil voor een nieuwe pastorie. De behoefte daaraan wordt dringend gevoeld! De pastorie is bij toeneming niet alleen lastig, maar zelfs ongeschikt om in te wonen. De deskundigen zeggen dat het bewonen niet zonder gevaar is. Ze hebben gelijk, want bij de jongste stormen zijn de scheuren in de muren weer breder en dieper geworden. We betreuren het dat U geen kans zag om ons in 1864 financieel te steunen en hopen dat de bouwval het uithoudt tot 1865. Ondertussen zaten de kerkvoogden niet stil. Om van het Rijk (de koning) en van de landelijke synode subsidie te kunnen krijgen, moesten ze een verklaring van onver mogen overleggen. De verklaring werd aangevraagd, ondersteund door enige papieren, waaruit kon worden opgemaakt dat St. Pancras niet in staat was zelf een pastorie te kunnen bouwen. EDn van de overlegde stukken was de jaarrekening van 1863. 38

De Klin - Sint Pancras | 2003 | | pagina 40