De gang, die deel uitmaakt van het grootste gebouw, loopt thans midden door het geheel en ter weerszijden worden kamers van gelijke diepte gevonden. Het zijn de muuren van dit groote gebouw, zoowel als de kap, die over het geheel in geen zeer gunstigen toestand verkeeren. De gangmuur, vroeger de buitenmuur, is op verschillende plaatsen belangrijk gescheurd. De achtergevel wijkt voorover en ook de voorgevel heeft scheuren in verschillende rigtingen, zoodat aanmerkelijke doorbuiging te bespeuren is. Ondanks veele daartoe aangewende pogingen is het dak volgens getuigenissen van bewooners niet waterdigt. Alles evenwel draagt de blijken van zorgvuldig onderhoud en het verrigten van eene belangrijke reparatie verdient daarom wel eenige overweging. Die herstellingen zouden moeten bestaan in: Het afnemen en vernieuwen van 8 el lengte van het dak en het bijwerken van het overige gedeelte, Het afbreken en weder opmetselen van den voorgevel en het bijwerken der gangmuren Het opvoegen van het metselwerk van het kleine gebouw en het beportlanden van het overige het verrigten van eenige herstellingen aan ramen en deuren en het gedeeltelijk behangen van de kamers. Al deze werkzaamheden zullen waarschijnlijk een uitgaaf vergen van 2000,- De zaak komt tenslotte hierop neder: kunnen er fondsen genoeg bijeen gebragt worden tot het zetten van eene nieuwe, niet al te bekrompen pastorie, waarvoor waarschijnlijk 8000,- benoodigd zal zijn, dan verdient het maken van een nieuw gebouw aanbeveling. Levert daarentegen het erlangen eener zoodanige som te groote bezwaren op, dan is het waarschijnlijk dat met het uitvoeren der bovenvermelde herstellingen de pastory wederom voor verscheiden jaren in goeden bruikbaren staat is te brengen. De Pancrasser kerkvoogden en notabelen gingen aan het wikken en wegen. De dorpstimmerman werd erbij geroepen. De man vertelde dat als hij de pastorie goed opknapte, dit tenminste 3000,- zou kosten. 36

De Klin - Sint Pancras | 2003 | | pagina 38