laten bekijken zodat deze kon adviseren over de nodige herstelwerkzaamheden met de daaraan verbonden kosten of een eventuele nieuwbouw. Uit de jaarlijkse rekeningen bleek dat de kerk in 5 jaar ca. 3500,— had ontvangen aan landhuur, hoofdelijke omslag, collecten, zitplaatsen in de kerk en hiervan werd 5 x 150,— aanvulling op het traktement van de dominee gegeven en 666,- voor reparaties aan de kerk en 551,— voor onderhoud van de pastorie. Het kerkbestuur kon dus met recht zeggen dat het de pastorie naar vermogen had onderhouden). Vrij spoedig daarna ontvingen de kerkmeesters uit St. Pancras een antwoord op hun verzoek. Het Provinciaal College van bestuur vond het prima wanneer er een deskundig advies omtrent de pastorie werd ingewonnen, maar zo'n onderzoek kostte geld. Indien de kerk van St. Pancras genegen was dit te betalen, dan was het College bereid om de Ingenieur van Waterstaat opdracht te geven het onderzoek in te stellen, (in die tijd berustte de zorg voor kerkelijke gebouwen bij Waterstaat) De heren Klaas Duif en A. Rus waren blij met dit antwoord, maar probeerden wel iets te bezuinigen. Ze schreven bereid te zijn de kosten van het onderzoek op zich te nemen. Wel waren ze van mening dat er op het genoemde bedrag wel iets bezuinigd kon worden indien de heer Krieger, die opzichter was van Waterstaat en in Alkmaar woonde, werd gevraagd dit onderzoek te doen. Dit zou zeker de kosten verlagen en daarom vroegen ze of deze dat niet kon doen in plaats van iemand uit Den Haag. Een paar maanden later ontvingen Klaas Duif en zijn mede-kerkeraadsleden het volgende rapport: Op 10 juni 1863 kreeg ik de opdracht een onderzoek in te stellen naar de Ned. Herv. Pastorie in St. Pancras. De kerkeraad verzocht later, uit zuinigheidsoverwegingen om de heer Krieger hiermee te belasten. Wel, omdat de kerkeraad dat wilde, heb ik de heer Krieger meegenomen. Dat kostte niets meer. De pastorie bestaat uit twee afzonderlijk overkapte gebouwen, waarvan het kleinste waarschijnlijk van veel latere oorsprong is dan het andere, terwijl dit in de laatste jaren grootendeels is vernieuwd. 34

De Klin - Sint Pancras | 2003 | | pagina 36