je langs het Waagplein.Links op de foto is de vaart naar Oterleek en de sluis bij Rustenburg. De schepen, die te breed waren voor de Zeswielensluis gingen daarlangs en konden bij Rustenburg door de sluis om in het Noord Hollands kanaal te komen. Rechtdoor varen (op de foto) had geen zin wan dit was een doodlopende molentocht en de brug bij de invaart was erg laag. Toen de nieuwe provinciale sluis bij Noordscharwoude gereed was, heeft men de laatstgenoemde doodlopende vaart doorgetrokken naar het kanaal bij de Omval. Er is toen vanaf Alkmaar heel wat veranderd. Het Stevensbruggetje verviel en het water bij de Kwakelkade werd voor een groot gedeelte gedempt. Later had men daar toch weer water nodig en maakte men een doorvaartsloot door de oude balkenhaven van de houthandel v/hBierdrager, (niet te verwarren met Conijn) en zo kon je dan toch weer naar het Noord Hollands kanaal varen. De Ruiterbrug is iets verder naar Oudorp aangelegd en de Zeswielensluis is vervallen, één sluismuur is er nog. De molens van de Zeswielen, die van Rustenburg en die achter Oudorp staan, doen geen dienst meer. Het rooster bij Rustenburg behoefde ook geen dienst meer te doen toen het Kanalenplan klaar was. Het naar Hoorn geplande kanaal is nooit van de grond gekomen. Er waren overhalen met een lorrie bij Avenhorn, Obdam, Rustenburg en Broek op Langedijk. Ook vertelde men me dat er aan het eind van de Noordervaart bij de Omval in de Schermer een overhaal was naar het Noordhollandskanaal. Een grafsteentje in de Bever. De heer Arie Reurslag was letterlijk en figuurlijk grondig bezig met het opknappen van een rozenperkje op het zwembadterrein. Toen hij op ca. een halve meter diepte was gearriveerd, ontdekte hij een klein grafsteentje. Hij en ook wij vonden dit raadselachtig. Joost van der Molen ging op onderzoek uit. Het steentje op zich was mooi en had als opschrift KEETJE HAMAKER geboren 6 mei 1900 en overleden 15 maart 1902. Dus het steentje was van een kleuter. Ze bleek het dochtertje te zijn van de in Broek gewoond hebbende huisarts Hamaker, die later naar Groningen verhuisde. Vermoedelijk is de steen nadien geruimd. Bekend is dat de firma Schot een of meer vrachten grond voor zwembad De Bever uit Broek op Langedijk haalde en waarschijnlijk is het steentje op die manier richting St. Pancras gegaan. 26

De Klin - Sint Pancras | 2003 | | pagina 28