1945 een centraal verkoopkantoor van de zuurkoolhandel in Broek op Langedijk, de latere ABA - Amro bank. Men ging toen in Warmenhuizen voor deze combinatie zuurkool verpakken in een houdbare kleinverpakking, in plastic zakjes. Zo is dat in grote trekken gegaan. Nu is dat een grote groentesnijderij- en inpakafdeling geworden. Zuurkool wordt daar niet meer gemaakt. Stenneberg had met het afgebeelde gebouw niets te maken. Stenneberg werd onder de merknaam "Hollandia"opvolger van een zekere De op blz. 35 afgebeelde foto kreeg U van mij en hetgeen onder deze foto wordt vermeld, hebt U van mij niet gehoord. De foto is genomen voordat het West-Friese kanalenplan naar de Wieringermeer was voltooid, waarschijnlijk omstreeks 1940. Drie aannemers-bedrijven uit Friesland hebben hier o.a. aan meegewerkt. Dat waren Krikke; Waterlander en Dikkerboom Sijbrandy. Deze foto is iets voorbij het polderhuis en de poldersteiger van de Heerhugowaard genomen. De poldersteiger is mij goed bekend. Wij brachten daar met de boot vaten met teer. Deze vaten waren gevuld met Uithoornse wegenteer, die men bij ons in Amsterdam aanleverde. De lege vaten namen we terug weer mee, net als de lege vaten die voor Smid en Hollander uit Hoogkerk (Gr.) waren. Het polderhuis werd toen bewoond door poldermeester Wijte. Polderarbeider J. Koenis woonde toen op de hoek van de invaart naar Oterleek. Hij was altijd zeer behulpzaam, wanneer wij moesten laden en lossen hielp hij ons voor zover dat in zijn vermogen lag. De zoon van Koenis woont nu aan de Heerenweg in de Nollen, naast de wed. J. Bleeker. Later woonde de familie Koenis in het polderhuis. Tegenover de poldersteiger, aan de kant van de Beverkoog was een werkplaats. Op deze werkplaats stond een windmolentje van de polder Heergugowaard. Vermoedelijk gebruikte men de door de molen opgewekte energie om hout te zagen. De foto geeft een kruispunt van waterwegen weer. De Ringsloot gaat rechtsaf langs café de Hengelaar en langs de Breelaan naar de Halvemaans- brug niet zichtbaar op deze foto en dan verder langs de Hoornse weg naar de Zeswielensluis. Voer je door de sluis dan ging je langs de Kwakelkade en uiteindelijk moest je onder het Stevensbruggetje door en kwam dan in het Groot Noord-Hollandskanaal. Stak je dit recht over dan voer je Alkmaar binnen en kwam Houtkoper. 25

De Klin - Sint Pancras | 2003 | | pagina 27