BOEKBESPREKING In dit nummer van de Klin beginnen we met een nieuwe rubriek, de boekbespreking. We zullen boeken bespreken, waarin St. Pancras een rol speelt. Het eerste boek is Droge voeten op vrije grond. De geschiedenis van West-Friesland en Kennemerland in vogelvlucht door hen Komen, Heerhugowaard, november 2001 tweede gewijzigde druk januari 2002. Als men zich bezighoudt met de kennis van een bepaalde plaats dan kan men niet om de geschiedenis heen, niet alleen van de plaats waar het om gaat, maar ook van de omgeving. Door de geschiedenis te kennen vindt men vaak de verklaring van bepaalde eigenaardigheden. Nu kan men zich op veel manieren met de geschiedenis bezighouden. Veel oudere lezers herinneren zich nog wel de lijstjes met graven van het Hollandse en Henegouwse huis, die geleerd moesten worden. Od dat nu veel historisch inzicht opleverde is de vraag. Velen herinneren zich ook wel de schoolplaten waarbij verhalen werden verteld die vaak heel spannend waren. Dat was een methode om kennis te maken met de geschiedenis die veel prettiger was. Natuurlijk kan men ook wetenschappelijke boeken lezen met veel voetnoten en verwijzingen naar andere boeken, maar dat is vaak te veel van het goede voor mensen die enkele historische feiten willen weten over hun dorp en zijn omgeving. De titel Droge voeten op vrije grond geeft duidelijk aan wat de belangrijkste onderwerpen van het boek zijn: de landinrichting die uiteindelijk voor een veilig woongebied zorgde en de strijd om als burgers van West-Friesland en Kennemerland in vrijheid te leven. Toch gaat het boek wel een flink stuk verder. Er wordt veel aandacht besteed aan de politieke geschiedenis in West-Friesland en Kennemerland, maar ook aan de sociale en economische geschiedenis. Dat zijn nu eenmaal gegevens die we vaak nodig hebben om bepaalde ontwikkelingen te begrijpen. De schrijver besteedt veel aandacht aan landen waar West-Friesland en Kennemerland zoal mee te maken hebben gehad en gaat daarmee vaak zeer ver buiten de huidige landgrenzen. Hij kijkt bijvoorbeeld naar ontwikkelingen in Spanje, 164

De Klin - Sint Pancras | 2003 | | pagina 166