Volk. Daarin vertelde de heer A. de Goede dat hij een weinig bekende West Friese sage had gehoord in St. Pancras. Er waren drie mensen in ons dorp, die hem de onderstaande sage vertelden. Op onderdelen verschilden ze wel iets, maar de strekking van het verhaal was dezelfde. Hij informeerde ook in andere plaatsen naar dit verhaal, maar zonder succes. De weinig bekende West - Friese sage luidde: Redbad en het wonder van de Rikere. (Rekere) Toen Redbad koning over Friesland was geworden, dacht men, nadat hij voor de eerste maal de Franken had verslagen, dat er in het land van de Friezen een blijvende rust zou gaan heersen. In Thosa (vermoedelijk het huidige Opperdoes) was de buit, die in de laatste met de Franken gevoerde oorlog was veroverd, verdeeld onder de overwinnende soldaten en de vrouwen en kinderen van hun gesneuvelde kameraden waren hierbij niet vergeten. Allen hadden de Warf (grote volksbijeenkomst) met een kleine rijkdom verlaten. In het land der Friezen heerste een geest van vreugde en tevredenheid. En toen koning Redbad die avond langs de oever van de Rikere naar huis reed, voelde hij zich gelukkig en tevreden. Ook hij had zijn deel van de krijgsbuit gekregen: hij had een zwaard met kostbare versieringen uitgezocht. Plotseling zag de koning in het zwarte water van de rivier zeven zwanen zwemmen: zes helderwitte die als zilver glinsterden op het donkere water en één zwarte met ogen als van de kostbaarste edelsteen gemaakt. Redbad hield zijn paard in en staarde naar de vreemde zwanen, die plotseling naar de oever gingen zwemmen. Daar aangekomen ging de zwarte voor en toen hij aan land ging, veranderde hij in een van top tot teen gewapende krijgsman. Zijn donkere lokken vielen neer tot zijn midden en in zijn bleke gezicht waren nu geen glinsterende ogen, maar van die blauwgrijze, dezelfde kleur als soms de golven van de zee hebben. Redbad zag ook hoe de andere zwanen in vrouwen veranderden. Hij was zeer ver baasd en staarde weer naar de man in zijn donkere krijgsuitrusting. Hij droeg een zwaard in zijn hand, een eenvoudig maar sterk zwaard! Toen sprak de donkere krijger: "Lang geleden heeft men mij dit zwaard toevertrouwd. Lang geleden gaf hij, die alle mensen regeert, dit aan me en droeg me op wanneer eens de dag zou komen, dat de 162

De Klin - Sint Pancras | 2003 | | pagina 164