bezit was van ruimte, waarin deze zaken bewaard konden worden. Ze ontmoetten hem op de zogenaamde Schermerfeesten, die door hun Stichting werden opgeluisterd met tentoonstellingen van voorwerpen uit grootvaders tijd. Deze stichting bezat een flink aantal grotere en kleinere werktuigen, die vroeger op en om de akker werden gebruikt. Het meeste was op de volgende manier naar de stichting toegekomen. Iemand vond bij toeval een of ander antiek voorwerp. Of hij zij erfde iets dergelijks van een overleden familielid. De nieuwe eigenaar vond het voorwerp wel aardig, maar zou het zelf nooit uitgezocht hebben. Uit piëteit of om andere redenen wilde hij het ding niet weggooien en zo ontsproot het idee: "Zou dit niet iets zijn voor de Stichting tot behoud van oude landbouw voorwerpen in de Schermer?" Vervolgens stapte de 'gelukkige' bezitter naar mijnheer Barendregt of de heer Kieft. Zij hadden deze Stichting in het leven geroepen en waren uiterst zuinig op de oude handzaaimachine of wat voor apparaat het maar was. Op die manier kreeg ieder bestuurslid een soort van klein museum aan huis. Op zichzelf mooi, maar niet ideaal. Want zulke oude dingen behoren bij elkaar en op een speciaal daarvoor bestemde plaats te staan. Dus zochten ze naar een gelegenheid waar genoeg ruimte was voor hun totale verzameling en waar voorwerpen, waaraan iets mankeerde, gerepareerd konden worden. Hun oog viel al spoedig op de paardenmijnheer uit St. Pancras. Ze wisten twee dingen van hem: Hij had interesse voor min of meer antieke agrarische voorwerpen, bezat er zelfs enkele en had een zee van ruimte. Ze vervoegden zich bij Gijs en klopten niet aan bij een dichte deur. Gijs' plannen voor een zwembad en biljartkamer verhuisden naar de hoogste zolder, de hanebalken van zijn schuur en daaronder kwam het vol te staan met een keur van grote en minder grote werktuigen en voorwerpen. Af en toe roept Gijs, die het spul beheert, de hulp in van een andere Pancrasser: Zwager Henk Biesboer weet alles af van oude trekkers en is lid van "de old timer tractor club".Zijn tractors worden tentoongesteld op de open dagen en vooral op zijn B2 320 VOLVO is hij bijzonder trots. Cees Buisman verricht hand- en spandiensten en helpt bij het restaureren van diverse apparaten. Yde Honig knapt wel eens een oud motortje op. 156

De Klin - Sint Pancras | 2003 | | pagina 158