Een zwevende vraag. We spraken Sierk Oudejans en vroegen hem: Jullie hadden vroeger een zweefmolen en verdienden daarmee je brood. Dat doet lang niet iedereen. Hoe begon dat eigenlijk Sierk vertelde: Toen mijn vader pas getrouwd was woonde en werkte hij in Wognum als timmermansknecht. Als vrije tijdshobby maakte hij allerlei kermisminiatuurtjes zoals draai- en zweefmolens, kramen, woonwagens en wat dies meer zij. Zoals anderen met miniatuurtreintjes spelen, deed hij dit met zijn kermisattributen en dit bracht hem er toe een echte zweefmolen te maken. In de zomer van 1927 reisde hij voor de eerste maal met zijn zweefmolen een aantal kermissen af. Dit beviel hem wonderwel en in de daarop volgende jaren zette hij dit bedrijf voort. Natuurlijk verdiende hij gedurende het seizoen niet voldoende om er een geheel jaar van te kunnen leven. Maar zijn voormalige baas had genoeg te doen en nam hem graag voor het winterseizoen in dienst, steeds had deze voldoende werk voor hem. In 1941 verliet de familie Oudejans, dat toen naast vader en moeder bestond uit Nel, Dik, Wil, Sierk en Bep, Wognum en vestigden zij zich in St. Pancras. Waarom ze dit deden, wist Sierk niet te vertellen. Ze hadden het goed in Wognum. Daar mochten ze gedurende de winter met hun wagens in de naast een boerderij gelegen boomgaard staan. Van de boer kregen ze alle medewerking. Zelfs was er bij de boerderij een werkruimte beschikbaar voor vader Oudejans. Daarin kon hij, voorzover zijn tijd reikte, reparatiewerk aan de zweefmolen en de wagens verrichten. Oudejans Sr 148

De Klin - Sint Pancras | 2003 | | pagina 150