Hun nieuwe buren waren een weduwe en haar zoon. De jongen was timmerman, maar werkloos. Hij begon naast hen een kapperszaak en ging ook knippen en sche ren. Bram vroeg voor knippen 35 cent en voor scheren een kwartje, de prijzen van de ex-timmerman waren voor beide zaken een dubbeltje minder. Geen wonder dat hij voor Bram een geduchte concurrent werd. Op 26 juni 1940 werd Den Helder zwaar gebombardeerd. Zo hoopten de Engelsen een invasie vanuit de door de Duitsers bezette havenstad onmogelijk maken. Heel wat mensen uit den Helder werden gedood door rondvliegende granaatscherven. Zodra ze naar buiten mochten, 's morgens om een uur of vijf - zes, ging Bram met zijn buurman kijken hoe het er in de stad voorstond. Toen ze met hun vreselijke verhalen thuiskwamen, sloeg iedereen de schrik om het hart. Het gezin Möls bestond inmiddels uit vijf personen. Hun buurvrouw, die uit St. Pancras afkomstig was (ze heette Louwen) vertelde hun dat zij en haar man hadden besloten om Den Helder te verlaten en naar St. Pancras te gaan en daar te blijven totdat het in hun woonplaats weer veilig was. Ze voegde eraan toe: "Waarom gaan jullie niet mee, er is daar daar vast ergens wel een leegstaande koolboet, waarin we voorlopig kunnen gaan wonen. Het is in St.Pancras beslist veiliger dan in Den Helder. Wij pakken zo direct de trein en houden het hier voor gezien. Ze besloten dit ook te doen. Bram waarschuwde zijn schoonmoeder en ouders. Wil ging alvast met haar drie kinderen naar het station. Het was er overdruk en er was geen doorkomen aan. Daar stond ze met drie kleine kinderen, waarvan de oudste net vier jaar was. Een Duitse soldaat stond het aan te zien. Hij vroeg wat ze van plan was. Haar antwoord: Ik wil graag met die Zug mee. Hij wenkte haar om hem te volgen, opende ergens een hek en stapte zo met hen het perron op. Bij de volle trein aangekomen stuurde hij enige mensen eruit en wenkte hen om daar plaats te nemen. Haar moeder en Bram loodste hij eveneens de trein in. De trein stopte toen in St. Pancras. Dat wisten ze niet. Mevrouw Möls met haar moeder 144

De Klin - Sint Pancras | 2003 | | pagina 146