tegen de ander, die tot de Demokratische partij behoorde. De Demokraat werd zo nijdig, dat hij de S.D.A.P.-er een pets tegen zijn hoofd gaf. Dat zou op vechten uitdraaien, dus kwam ik tussenbeiden. Toen de vergadering aan de gang was, begon de mijnheer van de S.D.A.P. weer iets te treiteren waarop de Demokraat een glazen asbak van de tafel pakte en hij begon ermee te gooien. Ik dacht toen: "Als dat hier zo moet, blijf ik niet lang raadslid. Dat laatste werd niet bewaarheid. Met enkele tussenpoosjes bleef Kees Duif lid van de raad tot ca. 1970. Sint Catrijn werd wordt in de R.K. traditie als een heilige vereerd en op 25 november herdacht. Catrijn, officieel Catharina van Alexandrië sprak nogal tot de verbeelding. Men betwijfelt of ze werkelijk heeft bestaan. Wel bestaat er een legen de over haar. Deze wordt in het boek 365 heiligendagen van Kees van Kemenade en Paul Spapens als volgt verteld: Catharina van Alexandrië had een visioen. Maria vertelde haar dat een ongedoopte niet welkom was in de hemel. Terstond verdiepte ze zich in het christendom en het duurde niet lang of ze werd gedoopt. Op een dag gaf keizer Maxentius een groot feest ter ere van de Romeinse goden. De toen achttienjarige Catharina ging naar de tempel en verklaarde onverschrokken dat al die goden bij elkaar geheel machteloos waren. De keizer liet zich niet kisten. Hij nodigde vijftig heidense geleerden uit, maar Catharina wist hen allen te overtuigen van de superioriteit van haar nieuw ontdekte godsdienst. Het kwam zelfs zover dat alle vijftig geleerden zich tot het christendom bekeerden. Maxentius liet ze allemaal op de brandstapel sterven. Catharina werd gegeseld en in de gevangenis gegooid. De keizerin hoorde van de wijsheid van dit meisje. Ze zocht Catharina in de gevangenis op. In de gevangenis bekeerden de keizerin en de haar begeleidende soldaten zich eveneens tot het christendom. Keizer Maxentius liet zijn vrouw onthoofden. Catharina zou worden gedood op een martelwerktuig, dat bestond uit een wiel met scherpe punten. Door een gebed van het meisje brak het apparaat in stukken. Tenslotte werd ook zij onthoofd. Als teken van haar zuivere maagdelijkheid stroomde geen bloed maar melk uit de wond. De heilige Catharina wordt vaak afgebeeld als een jong meisje met een kroon op haar hoofd en een zwaard en een boek (de bijbel) in de hand. Met het zwaard werd ze 133

De Klin - Sint Pancras | 2003 | | pagina 135