heeft men in Koedijk de Gouden Engel. Daar werd van ouds geen Sinterklaas ge vierd. Er woonden veel vissers en die waren rond 5 december nog niet thuis, maar rond oud-en-nieuw waren ze wel aanwezig en dan hadden ze daar een soort Sinterklaasfeest dat ze Gouden Engel noemden. Maar ook daar zijn ze niet zeker van het tijdstip dat men hiermee begon. Verleden jaar - in 1974 - vierde men het voor het laatst. De bevolking bestaat daar uit steeds meer import en die mensen zegt de Gouden Engel weinig of niets. Ook hier werd er wel eens over gedacht om te stoppen met het Sint Catrijnfeest. Twee jaar geleden kwam een raadslid, de heer Westerop, bij me en die had het er toen over. Hij wist dat ik deze traditie heel graag in stand wil houden. Tot nu toe is men er mee doorgegaan. Ik genoot er altijd van om die blijde kindergezichten te zien. Ze kwamen me wel eens tegen en dan vroegen ze: Opa Duif, wanneer krijgen we weer een taai?" Wanneer we komen trakteren, doen de kinderen eerst wat. Ze zingen een liedje of voeren een toneelstukje op. Ik herinner me nog dat ik zelf op de schoolbanken zat. De meester had toen net verteld over de reis om de wereld in 80 dagen. Toen de raadsleden, waaronder mijn grootvader, binnenkwamen zei meester: "Kees, vertel jij deze mensen nu eens iets over die reis van 80 dagen." Nou, dat deed ik graag. Of het gebruik hier nog lang stand zal houden Tot de dertiger jaren kon de ge meente het gemakkelijk betalen uit de pachtopbrengsten. Nu moet er geld bij en dat wordt steeds meer.... Het is jammer dat er in het archief geen stuk aanwezig is dat vertelt over het ont staan van Sint Catrijn. Wanneer er twee eeuwen geleden een akte was opgemaakt waarin de voorwaarden stonden beschreven, waaronder het land werd overgedragen dan was het voortbestaan beter verzekerd. Nu zeggen sommigen: "Waarom moeten we zo'n oude traditie, die ons steeds meer gaat kosten, laten voortbestaan." Het unieke van St. Catrijn onderkennen zij echter niet. Maar deze traditie heeft niets met het Kossenfonds te maken. Dit is gesticht door Kees Kossen, een tuinder, die weinig aan zijn zusters vermaakte maar zijn bezit aan de gemeente vermaakte om daarvan een fonds te stichten. Van het kapitaal moet jaarlijks ongeveer de rente worden uitgegeven voor bijzondere armenzorg. 130

De Klin - Sint Pancras | 2003 | | pagina 132