KEES DUIF vertelt naar aanleiding van de aan hem gestelde vraag: Voor een goed begrip eerst het volgende: De uit Leeuwarden afkomstige en in St. Pancras wonende mevrouw Van Elsas schonk een cassettebandje aan Oud Sint Pancras, waarop een in 1976 gehouden interview met Kees Duif was te beluisteren. Kees of eigenlijk Cornelis Duif is geboren en getogen in St. Pancras. Zijn geboor tehuis staat tegenover de Ned. Herv. Pastorie in de bocht Kerkplein-Twuyverweg Later woonde hij met zijn vrouw Jansje Timmerman op Bovenweg 4. Ze hadden geen kinderen. Gedurende lange tijd was Kees Duif een gezien en gewaardeerd bestuurder. Hij maakte deel uit van het gemeentebestuur, zat in het bestuur van de Ned. Herv. Kerk en gaf zijn krachten aan diverse verenigingen op het gebied van land- en tuinbouw. Hij vertelde: Sint Catrijn werd hier niet gevierd als een Rooms Katholieke feestdag. Nee, de 25e november was de dag dat pachters van land, toebehorend aan het Burgerlijk Arm bestuur, de huur van hun land moesten betalen, 's Morgens dienden ze dat te vol doen en 's middags was het feest voor de schooljeugd. Wanneer de St.Catrijnviering is begonnen en op welke manier dit is gebeurd, weet niemand. In de tijd dat ik deel uitmaakte van het gemeentebestuur heb ik eerst met de oud-burgemeester Jaap Kroonenburg en later met zijn zoon Klaas wel gezocht naar papieren, die hierover meer duidelijkheid konden verschaffen, maar hoe we ook zochten, we vonden niets. We vermoeden wel iets, maar hebben geen zekerheid. Wel kan worden gezegd dat St. Catrijn hier al lang bestaat. De moeder van mijn vrouw, die als ze nog geleefd had, nu 114 jaar oud zou zijn (ze is dus in 1862 geboren) is hier nog op school geweest en in haar tijd was St. Catrijn er al. In die tijd was St. Pancras een dorp met 400 tot 500 inwoners. Er was toen slechts één school. Deze stond bij het Kerkplein, waar nu de Openbare school is. De school had slechts één lokaal, er zaten geen schuifdeuren in, maar alle kinderen zaten toen bij elkaar. In die tijd werd er met St. Catrijn reed getrakteerd. In die tijd was er nog geen bijstandswet. Arme mensen werden wel bedeeld, zoals men dat toen zei. De allerarmsten kregen gedurende het gehele jaar wat van het Burgerlijk Armbestuur of van de kerkelijke diaconieën. De Katholieke kerk en de Hervormde kerk hadden beide hun diaconie. "Wat houdt de viering van Sint Catrijn in en hoe is dit ontstaan?" 127

De Klin - Sint Pancras | 2003 | | pagina 129