slechte banden. Het ding kon niet op slot. Tijdens zijn fietstocht hoorde Henk ergens muziek vandaan komen. Hij ging op onderzoek uit en zette de fiets even tegen een muur. Na verloop van tijd ging hij controleren of de fiets er nog stond en kwam hij tot de ontdekking dat het ding was gevlogen. Toen hij aan de boer zijn verhaal deed, zei deze: "Je liegt alles, je hebt mijn fiets verkocht en de centen in je zak gestopt." De boer maakte er een heel spektakelstuk van. Gelukkig schoot politieagent Rol Henk toen te hulp. Deze zei: "Ik ken die knaap door en door. Hij heeft al heel wat kwajongensstreken uitgehaald, maar aan diefstal heeft hij zich nooit schuldig gemaakt en wanneer hij nu zegt, dat hij die fiets niet gestolen heeft, geloof ik hem onvoorwaardelijk." Lang is Henk daarna niet meer bij deze boer gebleven. Het liep stuk toen Henk zat te melken en de betrokken koe de emmer omtrapte, waardoor de melk verloren ging. De boer zag het en barstte uit in een scheldkanonnade. Henk pakte daarop zijn biezen. Hij vond werk bij een boer, die in de omgeving van Harlingen woonde en daar had hij het meer naar zijn zin. Toen daar het werk op was, bracht deze boer persoonlijk Henk naar Alkmaar. Vervolgens heeft hij daar een tijdlang gewerkt in de Ringers' fabriek. Thuis werd Henk geschouderd, vader Hein was boos omdat Henk vrijwillig zich had beschikbaar gesteld om in Anna-Paulowna te gaan werken. Daarom sliep hij vaak niet thuis maar zocht hij een hooiberg op om daarin te pitten. Aan de Achterweg, niet ver van de spoorwegovergang stonden twee hooibergen vlak naast elkaar en er tussenin lag ook het nodige losse hooi en stro. Daarin had Henk zich genesteld en op een morgen vroeg was hij nog in een diepe slaap verzonken. Maar Piet van Gracht was reeds wakker en zou een paar vorken vol hooi pakken voor zijn vee. Net toen hij de vork in het hooi zou steken, ontdekte hij dat er een paar schoenen uitstaken. Bij nader onderzoek zag hij Henk. Omdat Henk, toen hij dit vertelde, nadrukkelijk zei: "Piet van Gracht weet dit nog als gisteren, vraag het hem maar eens", wipten we eens bij Piet aan en vroegen naar zijn herinnering. Piet vertelde: Ja, het was toen winter en het was steen en steenkoud. Ik was om vijf uur opgestaan, want ik moest mijn paard voeren. Dat beest moest eerst een uur iets in zijn maag hebben voordat ik het voor de wagen kon spannen. Net stapte ik de stal binnen of daar kwam Louw Rood hals over kop en geheel overstuur 119

De Klin - Sint Pancras | 2003 | | pagina 121