De gemeenten liepen op godsdienstig en politiek gebied ver uiteen, in Broek koos 5/7 deel van de bevolking voor bijzonder onderwijs en dit was verderop in de Langedijk geheel anders. In Broek waren slechts 3 vergunningen uitgegeven en de café's hadden vrij vroege sluitingsuren en ook dit was elders heel anders. Met hard werken had de gemeente Broek een leuk kapitaaltje vergaard, behoefden de belastingen zo hoog niet te zijn als in de rest van Langedijk en bij samengaan zou dat verleden tijd zijn. In een vertrouwelijk schrijven berichtte G.S. aan Broek dat er ook over gedacht kon worden om eventueel ook St. Pancras nog bij de fusie te betrekken. Niet onmogelijk dat er in Broek wel eens werd gedacht om niet samen te gaan met de andere Lange- dijker dorpen maar met St. Pancras. Op het gebied van kerk, school en politiek waren daar meer punten van overeenkomst. Soms liepen de emoties hoog op. Dat komt ook aan het licht in de twee onderstaande ""INGEZONDEN's"": Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoeken wij U eenige plaatsruimte in uw veel gelezen blad, voor het volgende: We juichen het alleszins toe dat door 't Comité van Actie tegen "Langendijk één te Broek op Langendijk een protestlied is uitgegeven, waarin in schoone, dichterlijke trant, de grieven en bezwaren tegen de vereeniging van onze vier dorpen worden kenbaar gemaakt. We voelen ons geroepen, den dichter van dit lied, welks inhoud zoo diep is, en welke strekking zoo schoon, onze hulde aan te bieden, voor de onnavolgbare wijze, waarop hij in heerlijke versregelen, de diepe smart, die ons Broekers overmant, beschrijft. Echter, de geestdrift die ons bezielt voor ons heilig doel, doet ons de pen ter hand nemen om hier, op deze plaats een vraag te richten tot alle inwoners van Broek op Langendijk. Gij burgeressen en burgers onzer gemeente, die allen als goede inwoners wel reeds het protestlied hebt gelezen, en het in huiselijken kring met harmoniumbegeleiding al menig maal zult hebben gezongen, is bij U nooit de gedachte opgekomen: "het bevredigt mij niet, het uit nog niet genoeg de oneindig diepe smart, welke onze ziele doorvlijmt, nu onze zelfstandigheid dreigt verloren te gaan 107

De Klin - Sint Pancras | 2003 | | pagina 109