Van de toen in Hoorn gezetelde Provinciale Regering kwamen de volgende brieven: Hoorn 4 sept. 1811 Aan de steden en plaatsen in dit Departement: Mijnheer de Maire, De heer prefect van dit Departement heeft te kennen gegeven dat het hem bijzonder aangenaam zou zijn om ook onder het oog van Z.M. de Keizer te mogen brengen de blijken van verknochtheid aan de keizer, gegeven door de bedienaars van de verschillende gezindheden. Een van de eerste plichten van de bedienaars is om hun Souverein te doen beminnen en eerbiedigen en ook om gehoorzaamheid aan de wetten te prediken. Hieruit volgt vanzelf dat ze al hun invloed moeten aanwenden om de jongelieden tot de wapendienst en conscriptie op te roepen en tot die plicht te manen. De prefect twijfelt er niet aan of de meeste dienaren doen dit reeds. Maar nu mijnheer de Maire, gelast ik u ervoor te zorgen dat de bedienaars bijzondere predikaties en redevoeringen gaan houden hiervoor en er moet gezorgd worden dat de predikanten mij een afschrift sturen van hun redevoering. (Predikanten, pastoors, leraars en dergelijke personen moesten ervoor zorgen dat de burgers metterdaad zouden laten zien dat ze erg veel van Keizer Napoleon hielden en dit konden de mensen laten zien door erg gehoorzaam te wezen en de genoemde geestelijken moesten er speciaal zorg voor dragen dat de jonge mannen zich aanmeldden bij het Keizerlijke leger. Schout Dirk Keizer behoorde tot de doopsgezinden en dezen hebben principiële bezwaren tegen de militaire dienst, dus op hem zullen deze berichten zeker een nare indruk hebben gemaakt) Hoorn 8 sept. 1811 13 aug. l.l. bent u persoonlijk aangeschreven om mannen te leveren in Den Helder, Tot nu toe heeft de kapitein me niet bericht dat U dit gedaan heeft. Ik geef U daarover mijn hoogste ongenoegen te kennen. U moet er persoonlijk voor zorgen dat dit gebeurt en als het om wat voor reden dan ook, niet gebeurt moet U hier persoonlijk rekening van geven en zat dit hoogst onaangename en kostbare gevolgen hebben. Nadat Napoleon bij Waterloo was verslagen, behoefde men hier niet langer bang te zijn opgeroepen te worden voor het Franse leger. En in 1817 kwam er een eind aan de door de Franse overheerser opgelegde samenvoeging van Oudorp, St. Pancras en Broek op Langedijk. 104

De Klin - Sint Pancras | 2003 | | pagina 106