te kunnen leven. Daarom kon het bestuur volstaan met de inwoners wel forse- maar behoefde het hun geen onbetaalbare belastingen op teleggen. Maar..wanneer Sint Pancras die laatste bezittingen ook nog kwijt zou raken - en dat ging vast gebeuren wanneer het met anderen werd samengevoegd - dan zou het voor hun burgers uiterst moeilijk worden en dat kon anders niet dan leiden tot haat en nijd. (ook dit bezwaar klinkt ons niet vreemd in de oren. Hier werd omstreeks 1970 en 1985 gezegd dat St. Pancras best zijn eigen boontjes kon doppen en trots kon zijn op eigen sportaccommodaties, bibliotheek en wat dies meer zij en de onroerende zaak belasting binnen de perken kon blijven, laat staan dat we een artikel 12 gemeente waren of als gemeente geregeld in Den Haag op de stoep stonden te bedelen om hogere uitkeringen) Als vierde bezwaar voerde De Smeth aan dat zo'n samenvoeging voor het gehele land nadelig zou zijn. Niet alleen in St. Pancras maar ook elders kwam de burger verder van het bestuur af te staan. Nu had men overal nog gemakkelijk toegang bij het plaatselijk bestuur maar dat werd dan geheel anders.... De schoolmeester-secretaris besloot de brief met: 'Hoopende daarom dat een ieder sijn plaats zal mogen regeeren. Terwijlsoo het ons voorkomt gans niet strijdig is met de acte van ons Staatsregeling. Hiermede eindigen wij, geachte medeburgers en wensen U lieden verders alle hijl, segen en voorspoet van hem, die alles bestiert en regeert naar Sijnen wil - dog met die hoop dat elk zijn Plaats mag regeeren. Ter ordonnantie soo van onze Burgers als van ons Municipaliteit van Pancras voorn, (voornoemd) P. de Smet, secretaris. Actum de l(f August. 1801 het T' Jaar der B. Vrijheit. Het lijkt of de wens van de Pancrasser bestuurders, zoals die hier boven door secretaris De Smet werd opgeschreven, aanvankelijk in vervulling ging. Sint Pancras bleef nog een tijdje zelfstandig. 100

De Klin - Sint Pancras | 2003 | | pagina 102