De bevolking leeft hier erg mee met het agrarische bedrijf. Wanneer je hier in een winkel komt vragen de mensen vaak hoe het gaat op het land en met het bedrijf. Het land is hier in blokken verdeeld, de grenzen zijn bijna altijd rechte lijnen, een blok is in de regel twee mile lang en twee mile breed, (een mile is 1600 meter). Hier worden dan de boerderijen ingetekend. Ze zijn 100 acres 40 hectare) groot, maar de schaalvergroting is ook hier aanwezig en je ziet ook hier dat boerderijen samen worden gevoegd. Het klimaat is anders dan in Nederland. In feite zijn hier geen voorjaar en herfst. De winter begint hier eind november begin december. Het is hier niet zo erg koud, maar wel hebben we veel sneeuw. Op dit moment (20 jan. 2002) ligt hier 50 cm. De wegen zijn meestal goed te berijden. Men heeft hier sneeuwploegen, die de sneeuw aan de kant schuiven. Het voorjaar start hier in april, soms wat eerder of later. De zomers zijn mooi warm, 25 0 C. met voldoende regen voor de gewassen. En als het regent is het de volgende dag meestal goed weer. Het kan hier flink onweren, geregeld krijgen ze zware donderbuien. Mijn vrouw en de jongens zijn hier ook goed ingeburgerd. In de afgelopen vier jaar hebben we heel wat kennissen gekregen. Dat moest natuurlijk groeien, want als je gaat emigreren ga je wel naar een ander land maar je nam je eigen natuur mee, die verandert niet. Toch ben ik blij dat ik opgroeide in Sint Pancras. Ik vergeet nooit dat ik begonnen ben in de Vroonermeer, op de zeven morgen, het achterstik. En dat we varende naar de akker gingen, een tijdperk dat nu afgesloten is. Voor mij was het geen verkeerde tijd. Wel dacht ik in die tijd wel eens aan veranderingen, maar ik had nooit verwacht dat we het hier zo goed zouden krijgen. Ik hoop dat je tevreden bent met hetgeen ik hierboven schreef. Als je meer wilt weten, bel me dan maar op of kom even langs, zover is het niet. De groeten van Jaap, Rita, Jan en Martin Duif. VRONERNES FARM, 1010 Tremeine Ave, R.R. 4 Listowel Ontario Canada (Met dank aan Har Duif en Gerrit Turkstra voor hun foto's van het agrarisch gereedschap en aan Bas Yselstein voor het overzetten van de foto's naar de Klin.) 188

De Klin - Sint Pancras | 2002 | | pagina 190