Na ons vertrek uit Nederland zijn we in het in de provincie Ontario gelegen Listowel gaan wonen. Er is niemand die je kent. Je bent totaal vreemd. Alleen de makelaar en de eigenaar van het bedrijf, dat we gekocht hebben, hadden we eerder ontmoet. Dat zijn de mensen, die je goed kunt vertrouwen en zij hebben ons een beetje wegwijs gemaakt, maar de rest moetje zelf doen. We kwamen hier aan op 1 mei 1997. Het was hier nog koud, het was een laat voorjaar, maar een paar weken later was alles groen en was het volop zomer. Het bewerken van het land gaat goed. Twee maal de cultivator er over heen gaan, een strook van 8 meter breed, en dan is het land zaai klaar. Ze zaaien hier wat dieper dan ik gewend was. Maar er is hier dan warmte in de grond en de gewassen staan met een week boven de grond. We verbouwen hier graan, sojabonen en maïs voor de korrel. In deze regio is geen tuinbouw. Verder op, hier ongeveer 100 kilometer vandaan, in de buurt van Toronto, is wel een tuinbouwgebied. Je moet daar je producten verkopen op een centrale markt. Een veiling is hier niet, wel werken ze met contracten met supermarkten. In maïs, bonen en gerst is hier een vrije handel en ben je afhankelijk van vraag en aanbod. Op het ogenblik is het niet duur, maar wel goed kostendekkend en er blijft nog wel wat van over ook. Kippen fokken is het belangrijkste deel van mijn bedrijf, het zijn mestkippen. Ze groeien in 40 dagen van ééndags kuiken tot een ruim 2 kg. zware kip. De productie is aan een quotum gebonden en wij leveren per jaar een afgesproken hoeveelheid kg. kip. De prijs daarvan wordt bepaald door de 'chicken board'. Dit is een bestuur, dat gestemd wordt door de leden. Iedere kippenboer moet lid zijn van deze board. Dat is een productie - vereniging, die geheel in handen is van de boeren en er is ook weinig bemoeienis van de overheid. Als het bestuur van de board niet tot overeenstemming kan komen omtrent de prijs (de tegenpartij zijn slachterijen, restaurants) is er een arbiter, die de prijs bepaalt en deze is dan bindend. Dit gebeurt elke 8 weken. Verder hebben we hier een boomkwekerij. Wij kopen jongen bomen van 2 tot 3 jaar oud en verkopen die weer als ze 5 jaar of ouder zijn. De meeste zijn maple - bomen (esdoorns), daar zijn verschillende variëteiten in. Verder de locust linden en berkenbomen. Maar de mensen hier kopen meestal een maple. Dat heeft in het voorjaar en in het najaar heel wat aanloop. Zo leer je ook weer mensen kennen. 186

De Klin - Sint Pancras | 2002 | | pagina 188