De Wagenaars verbouwden vrij veel bloem-kool. 'Jaap zonder gat' zei wel eens dat er vroeger uit St. Pancras hele beste bloemkool kwam. Kees Kloosterboer en Jaap Wagenaar waren bekend om de kwaliteit die ze in dezen leverden. De Beverkoog was heel geschikt voor de verbouw van bloemkool. Cornelis Wagenaar had voor zijn bedrijfs-voering nog houten vaartuigen: een praam, een schuitje van ongeveer een halve praam en eentje van drie kwart praam. In de crisisjaren brachten ze eens een praam vol witte kool naar de veiling. Deze bracht 50,-- op en Wagenaar was daar toen bijzonder mee in zijn nopjes. Voor die tijd hadden ze een heel goede prijs gemaakt. In 1928 lieten ze hun eerste kas bouwen de eerste tomatenkas werd hier in 1926 gezet). In het daarop volgende jaar teelden ze tomaten in die kas. (de kas was van 1600 broeibakramen gemaakt). Ze waren over het resultaat heel tevreden en lieten er dus nog eentje bijzetten. Het volgende jaar maakten ze met twee kassen ongeveer evenveel als het jaar daarvoor uit één. In de oorlog zijn hier heel wat kassen gesloopt. Achteraf had men ze beter kunnen laten staan. Zoon Anton werkte aanvankelijk bij zijn vader en begon van lieverlee aan een eigen bedrijf. Hij begon met één of twee akkers voor zichzelf te bouwen en voor het overige was hij bij zijn vader in dienst. Het eigen bedrijf werd in de volgende jaren langzaam uitgebreid en dat ging zolang door totdat vader Kees af en toe Anton een handje hielp in het bedrijf van zijn zoon.. Anton had een ijzeren praam en daarnaast een tweedehands 'metor'. Toen we Anton vroegen, hoe hij zijn leven als tuinder bezag, gaf hij als antwoord dat dit mooie maar ook minder mooie kanten had. Zijn mening, iets aangevuld met die van enkele andere oud-tuinders, is: Wortel hozers. 149

De Klin - Sint Pancras | 2002 | | pagina 151