Ook deed men proeven met diverse soorten kunstmest. Daarbij bleek de grote waarde van het aanbrengen van stikstof. Op de akkers, waar rijkelijk stikstof was gestrooid, werden aanmerkelijk zwaardere kolen geteeld. Wat de 'omvalziekte' betrof waren de tuinders tot de conclusie gekomen dat deze vooral in de rode kool heerste. Daarom werd afgesproken dat op een paar proefvelden om de beurt een regel rode en een regel gele kool zou worden geplant. Het 'omvallengebeurde vaak bij de nog jonge planten. Wanneer een gesneuvelde koolplant uit de grond werd getrokken kon men zien, dat de toekomstige kool stronk was aangetast door een heel stel mijten. Een insect had bij de wortel een aantal eitjes gelegd waaruit de mijtjes waren gekomen en die vonden dat de koolplant voor hen een uitgelezen voedingsbodem was. Aanvankelijk werd de koolmijt bestreden met van asfaltpapier gemaakte koolkragen, die rond de stengel werden gelegd. Bij een goede toepassing van de kragen behoefde men niet bang te zijn dat de oogst zou mislukken door omval Iers. Later werden hiervoor andere bestrijdingsmiddelen ontwikkeld. Wanneer er niets werd gedaan was de kans groot dat er mettertijd veel open plekken ontstonden... Ook werd ontdekt dat draaihar- tigheid veroorzaakt werd door een insect, dat eitjes legde in het hart van de kool. De uit de eitjes gekomen larfjes of maden veroor zaakten dat het hart van de kool ging rotten. Een tuinder kwam op het idee om in plaats van een sigaret te rollen van zijn zware shag, van deze tabak een aftreksel te maken en daarmee te werken. Toen bleek dat men goede resultaten boekte als dit nicotine- Willem Verkroost zou die insecten weg willen blazen Sap vroegtijdig werd toegediend. De industrie was er al gauw bij en maakte een spuitmiddel op nicotinebasis, dat na verloop van tijd werd vervangen door de peredine-zeep Ook de zgn. aardvlo kon rampzalig zijn. Dit insect gedijde goed in het voorjaar, wanneer het schraal, droog weer was. De tuinder die blij was, dat op zijn zaaibed (een plantenbaan) het zaad goed was ontkiemd en dat de jonge planten daarop een groen waas hadden gevormd, kon dan voor de onaangename verrassing komen te 110

De Klin - Sint Pancras | 2002 | | pagina 112