Wanneer er iemand een rouwband bij haar bestelde, moest ze eerst lopend naar de stad om zo'n band te halen. Van Klaas herinnerde Aris zich niet veel, deze was zijn oom, want Aris' vader was het bovengenoemde kind Jaap. Oom Dirk werd net als Jaap, ook tuinder. In 25 jaar wist Dirk, met hard werken en zuinig leven, zoveel bezit bijeen te vergaren, dat hij vervolgens aan de Straatweg kon gaan rentenieren. Dirks zoon en opvolger Jan, werkte nog harder dan zijn vader omdat hij er naar streefde de prestatie van zijn vader op zijn minst te evenaren. Na 15 zware jaren overleed hij. Ook wist Aris dat gedurende enige tijd vier leden van de familie Van der Woude, allen tuinders met een goed bestaan, vlak bij elkaar aan de Benedenweg hebben gewoond. Net als de romanfiguur Jan Duim begon weduwe Neeltje van der Woude-Slot met haar jongens een tuindersbedrijf met zo goed als geen kapitaal en zagen ze kans dit goed uit te bouwen. Keulse potten en zuurkool Arbeiders en beginnende tuinders moesten, om rond te komen, de eindjes aan elkaar knopen. Een arbeider had een tuin om de winter door te komen, een tuinder zorgde ook voor 'eigen eten'. De winteraardappelen werden vaak in de kelder opgeslagen en dat was ook de plaats van de Keulse potten. Kruiken van ruim een halve meter hoog, gemaakt van hetzelfde materiaal als gresbuizen. Ze werden gebruikt om jonge tuinbonen, sla- en snijbonen, andijvie, sla en nog wel andere groenten in te leggen. Bederf van de ingelegde groenten werd tegengegaan door het toevoegen van een flinke portie zout. (ca. 30 van het gewicht van de groente). Behalve de smaak, ging op deze manier ook een flinke portie van de vitaminen verloren. Iets anders was dit met zuurkool. Aan de fijn gesneden witte kool behoefde men slechts 10 zout toe te voegen. Daarnaast deed men er wel schijfjes zure Een Keulse pot appel door. 100

De Klin - Sint Pancras | 2002 | | pagina 102