De Transporters Gelukkig kon men op 'de beurzen' van St. Pancras ook nog over andere zaken spreken Zoals die van de Transporters. (werklieden, die bij de veiling ervoor zorgden dat de door de tuinders aangevoerde en vervolgens door de kooplui gekochte groente in spoorwagons werd geladen). In 1923 was een groot aantal kooplui slecht te spreken over het doen en laten van de transporters. Herhaaldelijk werd er over geklaagd en tijdens de bijeenkomsten van hun vereniging 'De Koophandel' kwam het geregeld op tafel. Het aantal klachten nam toe en er gingen zelfs stemmen op om het contract, dat de Koophandel met de Transporters had gesloten en het volgende jaar afliep, niet te verlengen en om te zien naar andere mensen dan de Transporters. Toen de L.G.C., het bestuur van de Broeker veiling en de Noordermarktbond van Noord-Scharwoude dit laatste hoorden, sloeg hun de schrik om het hart en wisten ze de kooplui over te halen zich hierop nog eens te bezinnen. De Koophandel gaf gehoor aan dit verzoek en stelde een nieuw contract op. Daarna werd met de veihngbesturen afgesproken de Transporters uit te nodigen voor een gezamenlijke vergadering om dan met hen deze zaak te bespreken. De vergadering met de Transporters werd geleid door de voorzitter van de Noor dermarktbond. Deze lag beter in de markt bij de Transporters dan die van de L.G.C. De kooplui en het bestuur van de L.G.C. dachten dat hij hiervoor de meest aan gewezen persoon was. Nadat de veilingvoorzitter van Noord - Scharwoude de verga dering had geopend, gaf hij verslag van de voorafgaande en hierboven beschreven gebeurtenissen. Zijn laatste mededeling was dat De Koophandel een nieuw contract had ontworpen en dat men in deze vergadering graag dit concept, dat de Transporters al eerder hadden ontvangen, met hen wilde bespreken. Op het moment dat hij dit laatste zei, kwam er beweging in de heren van het transport. Ze zeiden dat ze dit concept wel wilden bespreken, maar niet in tegenwoordigheid van de tuinders ze zagen het veilingbestuur als de vertegenwoordiging van de tuinders en in zekere zin was dit zo). De kooplieden waren hun werkgevers en daarmee wilden ze als werknemers wel onderhandelen, maar de tuinders waren hun vrienden niet en met hen wilden ze niets van doen hebben.. Wanneer de veilmgbonden vergaderden kwamen daar altijd, terecht of niet terecht, klachten over de Transporters op tafel en die werden daar steeds lang en breed besproken, maar nooit had men het fatsoen om in die vergaderingen ook eens de Transporters aan het woord te laten. Vandaar hun conclusie: De tuinders er uit, zo niet, dan vertrekken wij De veihngbesturen kozen daarop de wijste weg en verlieten de vergadering. 97

De Klin - Sint Pancras | 2001 | | pagina 99