Eind juni was er een raadsvergadering m St Pancras en natuurlijk reageerden de mannen van Kroonenburg op hetgeen de Koedijker vroede vaderen over de veenderij ten beste hadden gegeven. Van Kampen was nogal in zijn wiek geschoten: "Ze zeggen daar dat één man in de veenderij teveel macht heeft en die man ben ik. Ook zeggen ze graag van de veenderij af te willen Wel, dat kan. We hebben een bedrag bepaald waarvoor Koedijk er afkon, maar dat heeft men niet aanvaard Verder vertelde Van Kampen dat er in de voorzomer nogal wat werkloosheid was. In de week voor Pinksteren waren er nog 30 mensen aan het werk. Op de donderdag voor Pinksteren had hij de ongehuwden 16,— uitbetaald en op de vrijdag daarna betaalde hij de gehuwden 21,— en gaf beide groepen de boodschap mee, dat het budget uitgeput was en hij hen op eigen verantwoording niet langer aan het werk kon houden. Wel had hij hen geadviseerd zich tot de burgemeester van hun gemeente te wenden. De burgemeesters hadden daarop besloten om de arbeiders nog een week te laten werken. Na Pinksteren dacht hij dat het 't beste was een sloot te graven en het afgeveende land te laten vlakken Op de dinsdag na Pinksteren werd daarmee begonnen met 10 man, waarvan er 8 uit de gemeente Koedijk kwamen. Toen heeft de wethouder van Koedijk verklaard dat zijn gemeente hieraan niet mee ging betalen, terwijl de opzet van de veenderij was de mensen tot de langste dag aan het werk te houden. Burgemeester Kroonenburg ontkende dat hij verkeerde woorden had gezegd tegen de arbeiders en zei verder, dat wanneer men verder wilde gaan met de veenderij, als eerste het uitgeveende land moest worden gevlakt want dat mocht beslist niet als een chaos worden achtergelaten. Dit moest eerst, voorzover het mogelijk was, in de oude staat worden teruggebracht Er stond voor St. Pancras inderdaad wel wat op het spel Er was een molen gekocht door de veencommissie en zodra de veencommissie werd ontbonden zou St. Pancras deze overnemen voor 1900,—. Daarnaast had St Pancras als eigenaar van de grond die verveend werd, een waarborgsom van 5200,- moeten storten Wanneer de turfgraverij een eind nam en het overgebleven land nergens meer voor kon worden gebruikt, dan had de gemeente dat bedrag verspeeld en ook de molen was dan waardeloos of moest dienen om het water uit het achtergebleven moeras weg te malen. Dit laatste brachten B en W de raad van St Pancras en die van Koedijk onder de ogen met de opmerking: St. Pancras heeft een extra risico van 7100,-. 96

De Klin - Sint Pancras | 2001 | | pagina 98