88 Arbeiders. Wat de arbeiders omstreeks 1922 verdienden In het lokaal van Jb. Groot te Koedijk werd in januari een arbeidscontract opgesteld door een commissie bestaande uit vertegenwoordigers van werkgevers en werk nemers.. De arbeidstijden werden als volgt vastgesteld In de periode van 15 april tot 15 september van 5 - tot 17.30 uur. In de periode van 15 sept tot 1 december van 6 - tot 17. - uur. In de periode van Idee. tot 1 maart van 6- tot 16 - uur In de periode van 1 mrt. tot 15 april van 6 -tot 17.30 uur. Het loon voor 16 tot 17 jarigen was 15,- per week Voor 18 tot 20 jarigen 20,- per week. Voor 21 tot 57 jarigen 25,- per week. Voor ouderen en minder bekwamen gold een loon van 16,- per week. In de winter werd er veel slik gebaggerd om als bemesting te worden gebruikt. Voor de tuinders was dit een gewild artikel, vandaar dat er alleen in 'eigen sloten' mocht worden gebaggerd. Wie dit in de sloot van een ander deed, maakte zich schuldig aan 'stroperij van bagger' hetgeen door de rechter werd bestraft met 5,- boete of 5 dagen hechtenis. Voor het baggeren van een V* praam werd 1,25 en voor het baggeren van een 14 praam werd 0,95 betaald. In alle gevallen gold dat de patroons hun arbeiders tegen ongevallen verzekerden. Bovenstaande regeling werd goedgekeurd door de Nederlandse Bond van arbeiders in de land-, tuinbouw en zuivel. Nog in hetzelfde jaar stelden de arbeiders voor het contract iets ten voordele van hen te wijzigen. Om gedurende de zomermaanden reeds om 5 uur te beginnen, was wel heel vroeg. Ze vonden half zes een betere tijd. Daarnaast wilden ze een middag schafttijd van 114 uur. Wanneer ze 'op brood werkten' moest de arbeidsdag met een 14 uur worden bekort. Ook wilden ze op 1 mei een vrije dag hebben. Het laatste ontmoette van de kant van de werkgevers grote bezwaren. In een vergadering van de Tuinbouw stelde Jb. Kloosterboer nog een verbetering voor. In die tijd werd op zaterdag ook de gehele dag gewerkt en hij deed de suggestie om

De Klin - Sint Pancras | 2001 | | pagina 90