85 Nadat de prijzen tijdelijk iets beter waren geweest, schreef iemand in de Alk-maarsche Courant dat het met de nood van de tuinders wel wat meeviel. Met andere woorden, 'die lui doen niets liever dan klagen.' De zoon van raadslid D. Kloosterboer Jzn. in de volksmond 'Jaap De' genoemd, daarmee aangevend dat hij een zoon was van Dirk Kloosterboer, nam dit niet en klom in de pen. Onder de titel "NOOD DER TUINDER schreef hij dat deze mijnheer van de krant zich moest schamen. O ja, hij kon zich best indenken dat iemand met een vast salaris moeite had om zich een voorstelling te maken van de narigheid en armoede waarmee de tuinders worstelden. Maar wanneer zou deze mijnheer geloven dat er echt nood heerste bij de tuinders Moest er eerst een stel failliet gaan ""Momenteel leven er in St. Pancras heel wat mensen op de pof. Als men niet weet wat dit betekent: die mensen hebben geen geld meer in huis en kunnen de bakker, slager kruidenier en melkboer niet betalen en ze laten hun schulden opschrijven Ze hopen deze te voldoen uit een goede opbrengst van de stapelproducten (=bewaarkool). En dat kan, tenminste als deze een goede prijs gaan opbrengen. Daar lijkt het echter niet op. Integendeel, het zit tegen, want het weer werkt niet mee, het is geen koolweer. De temperatuur is te hoog, daardoor ligt de opgeslagen kool in de schuren te rotten Die mijnheer spreekt ook over "de beste oorlogsjaren voor de tuinders" Wel, om te beginnen 1911 was een best jaar. Maar 1909 en 1910 waren slechte jaren Toen werd er met verlies gewerkt en voor velen was 1911 niet goed genoeg om de geleden verliezen van beide vorige jaren weg te werken. In 1912 werd opnieuw verlies geleden. hi 1913 ging het weer beter, maar opnieuw niet genoeg om de schade van het vorige jaar goed te maken In 1914 hadden de tuinders een prima oogst, maar door de uitgebroken oorlog was de uitvoer moeilijk en daardoor bleven de prijzen laag. De volgende oorlogsjaren waren beslist goed, maarde bedrijfskosten stegen mee Want wil je kans maken op een goede oogst, dan moet je de akkers wel bemesten. Maar de regering kon toen niet voor voldoende kunstmest zorgen en wilde een tuinder zijn land toch voldoende bemesten, dan moest hij aanvulling zoeken op de zgn. 'vrije markt'. Zelf betaalde hij voor één baal ammoniak 100,- en zoals hij waren er meer. De winsten van de oorlogsjaren slonken dus weg door de hoge bedrijfsonkosten. De naoorlogse jaren waren goed en verleden jaar hadden sommigen het zelfs best Maar er waren er ook die het helemaal niet goed hadden en die laatste groep zat dit jaar, nu het over het algemeen opnieuw slecht ging, nog beroerder dan de anderen. Hij besloot met :Tenslotte nog dit: St. Pancras wordt altijd gerekend als het beste dorp van de Langedijk Dan moet het dus verderop in de Langedijk nog slechter wezen

De Klin - Sint Pancras | 2001 | | pagina 87