In St. Pancras besloten B en W. de vishandelaar Esseveld in de arm te nemen en er bij hem op aan te dringen van dit aanbod gebruik te maken. De arbeidersorganisaties lieten in dezen ook van zich horen. Ze vroegen de gemeente om bo ven de uitkering, die het Rijk aan de werklozen gaf aan ieder werkloos gezinshoofd een uit kering van 0,80 per dag te geven en wanneer er in het ge zin kinderen jonger dan 13 jaar waren, er voor ieder kind nog per dag 0,15 bij te doen. In St. Pancras voelde men hier niet voor want de veenderij kostte al De op het land uitgespreide veenmassa wordt door Jan li ever zo veel en meer kon er echt niet vlak gemaakt en in elkaar geperst. af. Er was in die tijd als voorloper van het latere Arbeidsbureau de Correspondent voor de Arbeidsbemiddeling. Bij hem konden zowel de om werk zoekende arbeiders als de om arbeiders zoekende werkgevers terecht. Aanvankelijk werd deze functie vervuld op de gemeentesecretarie. Door toename van de werkloosheid vroeg dit zoveel van de burgemeester dat hij in 1921 aan de Raad voorstelde hiervoor iemand in dienst te nemen tegen een beloning van 75,per jaar. Het college had reeds iemand op het oog nl. de heer G. Booy Azn. Raadslid Schuit dacht dat er in de gemeente wel meer mensen zouden zijn, die zin hadden in dit baantje. Daarom werd er een oproep geplaatst en in de volgende vergadering werd gestemd tussen twee gegadigden, waarbij G. Booy 4 stemmen kreeg en P. Volkers (de man van de radiodistributie) 3 stemmen. De correspondent moest elke dag op een vaste plaats enkele uren zitting houden, bemiddelen tussen werkgever en werknemer, bekendheid geven aan binnen gekomen vragen om personeel en zich op de hoogte stellen van de arbeidsmarkt hier en elders. Er was ook een commissie van toezicht, waarin A Bakker en C. Wiering zaten als werkgevers en T. Groen Jbzn. en P. Kooy Joh.zn. als werknemers. (1922) 83

De Klin - Sint Pancras | 2001 | | pagina 85