was de conclusie die men trok. Met andere woorden, die turf moet verkocht worden en daar moeten wij arbeiders ook iets aan doen Werkloos Want werkloosheid was voor velen een schrik Niet alleen om het doelloos en nutteloos leven, nog meer om de armoede, die ermee gepaard ging. In Oudorp vroeg een gehuwde werkloze man het gemeentebe stuur om steun voor zichzelf maar ook voor andere gehuwde werklozen Zijn brief was aan de gemeenteraad gericht en werd in een raadsvergadering behandeld De voorzitter vertelde dat er reeds steun werd gegeven aan enkele werk loze gezinshoofden, maar niet aan deze mijnheer, want die kreeg iedere week al 9,60 steun uit de werklozenkas en dat was voor hem genoeg. In Alkmaar kon men er ook mee terecht. Daar was een stel mensen eerst gedurende lange tijd werkloos en tengevolge daarvan, zonder inkomsten geweest. Toen het gemeentebestuur de belastingaanslagen de deur uitstuurde, hadden deze mensen geen geld om brood te kopen, laat staan om belasting te betalen. De gezichten van deze mensen begonnen iets op te fleuren toen Alkmaar hen te werk stelde in een "werkverschaffingsobject". Wel was hun loon uiterst laag, maar werd gedacht, het is beter dan niets. En toen stond aan het emd van iedere week de Alkmaarse ontvanger (een collega van P Gootjes in St.Pancras) klaar om van het schamele loon nog 5,- m te houden ter voldoening van hun belastingschuld Iets leuker bericht kwam bij de visserij vandaan. Daar dreigden ook mensen zonder werk te raken, want er werd wel vis gevangen, maar veel vangsten bleven onverkocht en bedierven. Vandaar dat de rederijvereniging aan de gemeentebesturen per brief vroeg er bij de bevolking op aan te dringen vis te eten, want dit was zeer gezond volksvoedsel. En de (verse) haring kostte maar 12,- per ton. De aldus verkregen veenbrij wordt over het land uitgespreid 82

De Klin - Sint Pancras | 2001 | | pagina 84