En ik kan het gemopper van het publiek dan ook helemaal niet begrijpen: Ze kunnen kwaliteitsbrandstof kopen tegen een zeer billijke prijs en helpen daarmee hun werkloze dorpsgenoten aan werk, waarmee dezen een redelijk loon kunnen verdienen dat varieert tussen 20,- en 24,- per week. (er werd 1,15 gegeven voor 1000 steekturven en ƒ0.20 voor 1 nf baggerturf) De mensen zeggen wel dat er 111 de veenderij een stelletje lanterfanters rondloopt, niets is minder waar. De meeste arbeiders zijn de hele dag ijverig bezig met het hun opgedragen werk, een enkeling heeft wel eens een aansporing nodig en krijgt die dan ook. Het is voor mij dan ook onbegrijpelijk dat er, evenals tegen de schoolbouw werd geprotesteerd, er nu actie tegen de veenderij wordt gevoerd Wanneer iedereen mee werkt, behoeft er voor de veenderij geen cent belasting te worden betaald. Maar...de verkoop aan het publiek valt tegen. Daarentegen zijn de heren van de Armvoogdij te prijzen: zij kochten voor uitdeling aan de armsten onder ons 400.000 stuks turf. Ik wil daarom nu dan ook een ieder oproepen zijn winterbrandstof bij de veenderij te betrekken. En niet alleen het gewone publiek, ook de kerken, scholen en nering doenden. Ook voor onze middenstand is het van belang dat er geen werkloosheid is. Is dit er wel, dan hebben de mensen geen geld om hun inkopen te betalen. Op zich heb ik er geen bezwaar tegen om aan mensen, die tijdelijk niet over geld beschikken, zoals bouwers, die moeten wachten op hetgeen de oogst opbrengt, turf op krediet te leveren." In Koedijk liet wethouder Beets eenzelfde geluid horen. Ook hij moest constateren dat het pu bliek de veenderij wat in de steek had gelaten. Hij raadde de werklozen aan te proberen iets bij te verdienen door met turf te gaan venten. In de late herfst van 1921 kwamen in Koedijk de georganiseerde arbeiders in een vergadering bijeen. Bij de rondvraag werd opgemerkt dat in de veenderij nog hopen niet verkochte turven lagen. "Als deze daar blijven liggen, is er volgend jaar voor de werklozen onder ons geen werk Het fijngemaakte veen wordt met water vermengd. 81

De Klin - Sint Pancras | 2001 | | pagina 83