De gezamenlijke arbeidsbonden drongen erop aan om in de veenderij alleen werklozen aan te nemen, die aangesloten waren bij één van hun organisaties. Aanvankelijk werd hier wel naar geluisterd, later kwam men meer tot het standpunt: Waarom moeten wij met de veenderij propaganda maken voor die bonden En waarom zouden wij de ongeorganiseerde werklozen uit St. Pancras en Koedijk niet de kans geven om in de veenderij te werken In de zomer van 1921 klonken er voor de Veenderij mmder geruststellende berichten, zoals - dat de een of andere turfschipper met zijn schip een ligplaats had bij de Turfmarkt in Alkmaar en daar tegen zeer concurrerende prijzen Friese turf aanbood, -Bij Ter Apel werd vanuit Duitsland turf geïmporteerd: ze kostte de helft van de in Nederland gemaakte turf. - Op verschillende plaatsen in ons land stopte men met vervenen, omdat men bang was dat er geen droog brood meer viel te verdienen. De berichten uit de Beverkoog klonken ook iets minder gunstig Er was turf ge maakt, maar de verkoop verliep traag, terwijl de prijs zo billijk was als maar mogelijk. Hierdoor kwam er onrust in het dorp. In de raadsvergadering van 12 september dezelfde bijeenkomst als waarin de bur gemeester zijn ongenoegen uitte over de gang van zaken tijden de protest verga dering over de uitbreiding van de christe lijke school, vertelde raadslid Van Kampen als secretaris-penningmeester van de ge meentelijke veencommissie: Vlak na of misschien wel tegelijk met het ontstaan van de onrust in de gemeente betreffende de verbouw van de bijzondere school, kwam er hier eenzelfde soort van onrust omtrent de veenderij." Na gezegd te hebben dat hij wilde pro beren tekst en uitleg te geven over hetgeen Jan van Kampen op latere leeftijd 79

De Klin - Sint Pancras | 2001 | | pagina 81