Het gemeentelijke gym- en vergaderlokaal. Of deze oplossing een schoonheidsprijs verdiende De oude school, omgebouwd tot een gemeentelijke lokaliteit, bleef eigendom van het schoolbestuur. Daarom werd aan het bestuur de taak toegedacht om het beheer over het verenigingslokaal te voeren en het gebruik te regelen met de voorwaarde, dat iedere plaatselijke vereniging er gebruik van mocht maken. Het was verboden m het lokaal godsdienstige en politieke vergaderingen te houden. Overdag konden zowel de openbare- als de christelijke school het voor schoolgym- nastiek gebruiken. En dit alles onder controle en toezicht van het gemeentebestuur. Het schoolbestuur betaalde het onderhoud van het gebouw, het schoonhouden en de verlichting en verwarming. Ook bepaalde en inde het bestuur de huurprijs van de zaal. Aan het eind van ieder jaar moest het schoolbestuur verslag doen van het beheer. Het gemeentebestuur paste een eventueel tekort bij, maar vertrouwde erop dat het school bestuur er een eer in zou stellen om voor een sluitende rekening te zorgen. Omstreeks 1920 werd de christelijke gemengde zangvereniging "Looft den Heer" opgericht. Dirigent was de boter- en kaasboer Willem Keizer. Het koor had zich geen beter dirigent kunnen wensen. Ruim een jaar later werd op een woensdagavond de eerste uitvoering gegeven en deze werd uitermate geroemd. Toen de gemeentelijke zaal gereed was, maakte het koor hiervan reeds spoedig gebruik. Evenals tegenwoordig had de kunst het ook toen zwaar te verduren. De zang vereniging berichtte B. en W. dat 'de zang' onmogelijk 3,~ huur voor één avond kon betalen. Het college antwoordde dat deze aangelegenheid aan het bestuur van de christelijke school moest worden gemeld, want dat voerde de administratie. Mocht dit bestuur onbillijk zijn, dan kon 'de zang' zich bij B. en W. vervoegen. Of B. en W. m dezen goed handelden In diezelfde tijd vroeg de heer Sinjewel of hij met zijn kinderkoor een uitvoering mocht geven. Het schoolbestuur besprak dit in aanwezigheid van het hoofd der school. De laatste adviseerde om het niet te doen, 'omdat onze kinderen daar niet bij behoren'. Hoewel het hoofd der school zijn poot stijf hield - dit soort lieden is vaak eigenwijs - was het schoolbestuur gelukkig wijzer en onderschreef de mening dat men, gezien de overeenkomst met het gemeentebestuur, gehouden was dit toe te staan. Later werd er geklaagd dat - vermoedelijk van te voren of in de pauze - overlast was ondervonden zowel door de avondschool als door een elders in het schoolgebouw plaats vindende vergadering. 71

De Klin - Sint Pancras | 2001 | | pagina 73