school, waar men een leerkracht nodig had, bij een benoeming voorkeur moest geven aan de wachtgelders. Dit maakte het voor de werk zoekende jonge onderwijzers nog moeilijker om een baan te vinden. De plaatselijke openbare school liep tegen deze bepaling op. Gedurende de jaren waarin mej. Lieuwen als volontair werk zaam was, groeide het leerlingenaantal iets en waren er zoveel kinderen op school, dat er een volgende onderwijzer(es) aan de school worden benoemd. Mej. Lieuwen maakte haar paadje wel schoon en ouders, personeel en College wilden haar graag als vaste kracht aan de school benoemen Maar officieel moest een wachtgelder deze baan hebben Met allerlei noodoplossingen wist het gemeentebestuur geruime tijd mej Lieuwen in dienst te houden totdat ze er in slaagde elders een betrekking te verwer ven. Hoewel de tijden moeilijk waren, werd eenmaal per jaar het Schoolfeest gevierd Dan ging de school uit. Op de openbare school werd dit georganiseerd door een Vereniging voor Getrouw Schoolbezoek. hi een verslag over het jaar 1921 werd vermeld dat de klassen 1 tot 3 naar Bergen en omgeving gingen en de hoogste klassen bezochten Den Haag en Scheveningen. De oudere kinderen maakten de reis per trein en of bus, de jongeren werden door ouders met paarden en rijtuigen vervoerd. Een kind mocht met het Schoolfeest mee, wanneer het in het voorbije schooljaar niet meer dan 8 maal had verzuimd. Werd in 1921 vermeld dat alle bepalingen nog strikt werden gehandhaafd, in 1922 vond men het, gezien de weinige verzuimen, niet meer nodig deze te handhaven. Vermoedelijk is de Vereniging voor getrouw Schoolbezoek later omgezet m een afdeling van Volksonderwijs. In 1921 was op de christelijke school het aantal leerlingen iets gunstiger dan op de openbare. Daar werd de school door ongeveer 100 kinderen bezocht, dus net genoeg Bertha Verweel, eerst geruime tijd kwekeling met akte, daania onderwijzeres. 67

De Klin - Sint Pancras | 2001 | | pagina 69