En daarmee zijn we bij de brandstof, dus ook bij de turf aangekomen. Omdat de gemeente zorgde dat er turf voorradig was, zal de cokes hier niet erg schaars zijn geweest. In 1918 besloten B en W. om niet, zoals in voorgaande jaren, turf te laten baggeren of te laten steken, maar dat de burgemeester zou proberen een flinke partij goede turf voor een geschikt prijsje aan te kopen en hij wist hierin ook redelijk te slagen. Daarvoor had de raad reeds van een zekere Pieter Spronk een huis (nu Destreeiaan 131) met een daarachter gelegen stuk bouwland weten te kopen, ruim 5000 m2 groot. Dit werd gekocht, omdat er naar schatting ongeveer 1.000.000. stuks turf uit waren te halen. Enkele maanden later werd de goedkeurmg van GS op deze plannen ontvangen en werd begonnen met de vervening van het land. Voordat het land werd verkocht, was er reeds een gedeelte van het terrein afgeveend. Er werd besloten om dit stuk m gedeelten als volkstuintjes te gaan verhuren. Omdat er teveel gegadigden waren, moest geloot worden. De gelukkigen waren: P Keizer, die reeds in het bewuste huis woonde, en verder: C Beek -Jn. Kooyjr. - Koomstra - Jn De Jong - Meyenng - Jn Kooy Sr en T.v.d Wal. Ieder huurde 2 snees. Het kostte 4,- de kosten van het ploegen. In 1915 had de gemeente reeds bepaald dat verhuurd grasland niet mocht worden gescheurd, om het geschikt te maken als bouwland. Toen K. Slik m 1917 vroeg of hij "Beek en Bosch" (het latere Vrone-terrein) mocht scheuren, want hij huurde het voor het laatste jaar en wilde er rogge op verbouwen, werd ook dit geweigerd Wel overwoog de raad om dit grasland, wanneer het vrij kwam, te laten scheuren en het dan voor oorlogstuintjes te verhuren. Dit is niet doorgegaan, inmiddels was de vrede gesloten en de animo voor volkstuintjes werd aanmerkelijk minder. Ook voor de tumtjes op het voormalige land van Spronk meldden zich emd 1918 begin 1919 slechts vier gegadigden nl. Ant. Dekker, W. Dekker, W. Koomstra en J. v. d. Wal. Na P. Keizer, die groente kweekte en uitventte, woonden op die plaats ook ons overleden bestuurslid Jan Vonk en de huidige voorzitter Karei Bosschieter.) Een vreemde eend in de bijt. Na de oorlog was hier een BURGERWACHT Deze telde 24 leden De mannen broeders exerceerden op het schoolplein van de christelijke school. De oprichting was een uitvloeisel van de revolutiegolf, die in 1918 door Europa ging: oproer in Oostenrijk-Honganje, de omwenteling in Rusland, waarbij de communisten de macht grepen en de familie van de Czaar werd gedood of veijaagd, 59

De Klin - Sint Pancras | 2001 | | pagina 61