werd er niet meer veen gevormd. Wel vond men uit dat het aanwezige veen heel goed als brandstof kon worden gebruikt. Later, toen men de waterbeheersing steeds beter onder de knie kreeg werd het mogelijk om de drooggelegde meren, waarin eerder veel malsche weiden wet kostelijk vee en vruchtbare akkers met een keur van land- en tuinbouwgewassen waren, vol te bouwen met huizen, kantoren en fabrieken: de West Beverkoog werd industrieterrein. Voordat deze laatste verandering begon, groeven ook lieden uit St. Pancras meer dan eens veen uit de West Beverkoog. Omstreeks 1920 werd in ons dorp zelfs een veencommissie in het leven geroepen. In deze Klin wordt daarover meer verteld en tevens over hoe de Pancrassers in de tijd van de Veenderij ruzieden en vertier zochten. Het Levensmiddelenbedrijf zorgde ook voor brandstof Om te beginnen het volgende: In augustus 1914 begon de eerste wereldoorlog. Prompt sloeg het publiek - voorzover het dit kon betalen - aan het hamsteren. In de Tweede Kamer eiste de S.D.A.P. bescherming van de arbeider Binnen enkele dagen was een wetsvoorstel tegen prijsopdrijving en hamsteren door de Kamers behandeld en goedgekeurd. Deze wet machtigde de Burgemeesters de in hun ge meente aanwezige voorraden m beslag te nemen. Zodra hij het Ministerieel telegram had ontvangen, riep Burgemeester J. Kroonen- burg eerst de wethouders bij elkaar en vervolgens de gemeenteraad, hetgeen leidde tot het besluit om naar aanleiding van het telegram van de Minister van Landbouw betreffende grensprijzen en inbeslagname van tarwebloem, van de bij de molen van Timmerman aanwezige voorraden 400 baal van 50 kg Laanmeel en 300 baal Ceres. Amer. Straight voor de gemeente St. Pancras te vorderen. Later werd dit iets zachter gezegd en besloot men tot de aankoop van deze hoe veelheid bloem en omdat het ontbrak aan de hiervoor benodigde financiën besloot de raad 5000,- te lenen. Voor dit laatste was de toestemming van GS nodig. Vermoedelijk was die onder normale omstandigheden nooit verstrekt, maar toen werd die ogenblikkelijk verleend De eveneens bij deze raadsvergadering uitgenodigde bakkers konden het meel, zodra ze dit nodig hadden, afhalen bij Timmerman en moesten het direct bij de afname 54

De Klin - Sint Pancras | 2001 | | pagina 56