Natuurlijk voelde het Pancrasser college zich enigszins in zijn hemd gezet Bovenstaande verslagen werden met een boze brief aan de Minster van Verkeer gestuurd. Vermoedelijk heeft het niet veel uitgehaald, want er werd niet meer geverbaliseerd. Wel bleef het verbod van kracht, maar er kwamen steeds meer overtreders en de verbodsborden lagen tegen de vlakte. Wegwerker Deutekom wist te vertellen dat burgemeester Kroonenburg had gezegd: "Laat die dingen maar mooi liggen Moet ik dan ook tol betalen Diverse pogingen werden gedaan om de zaak op te lossen Ook het veilingbestuur van de L G.C. bemoeide zich er mee en probeerde de betrokken gemeentebesturen om tafel te krijgen. De Langedijkers weigerden Ten einde raad vonden Alkmaar en St. Pancras dat ze dan samen de weg maar moesten verbeteren en, hoewel dit m zekere zin een paardenmiddel was, moesten de gebruikers het in de vorm van tol betalen Zowel G S. als de Minster van verkeer werden hierin gekend en ondanks de pro testen van de Langedijker gemeenten zetten de hogere mstanties het licht voor een tol op groen Gezamenlijk ontwierpen Alkmaar en St. Pancras een verordening. St. Pancras zou voor de tolheffing zorgen en beloofde op korte termijn een tolhuis te laten bouwen. Natuurlijk kon de gemeente deze kosten in rekening brengen. Rente en afschrijving van de tolgaarderswoning het loon van de tolgaarder zouden ca. 200,— per jaar gaan bedragen en dat bedrag was precies voldoende om voor de eigen ingezetenen de tol jaarlijks af te kopen. Een passerende auto, trekker of wagen op luchtbanden moest bij elke passage 25 cent betalen. Een weekabonnement voor een dergelijk voertuig kostte 1,50 en een jaarabonnement 52,50 Een passerende fietser moest iedere keer 2Vz cent betalen en indien iemand geregeld gebruik van de weg maakte kon er een week - of maandabonnement worden gekocht voor resp. 0,25 of 10,— Het verkeer was zo druk, dat het beslist een voordelige zaak zou worden: Een telling in de eerste week van maart (terwijl de weg officieel gesloten was voor motorvoertuigen op meer dan twee wielen) had tot resultaat: 2686 rijwielen 67 motorrijwielen 21 handkarren 43 hondenkarren 3 boerenkarren 123 boerenwagens - 20 rijtuigen en 20 auto 's. 49

De Klin - Sint Pancras | 2001 | | pagina 51