Een andere Alkmaarse ambtenaar, wegwerker en pachter P. Deutekom klaagde eind 1924 dat de Twuyverweg door het toenemende verkeer steeds meer kreeg te verduren en dat daarom dagelijks onderhoud zeer noodzakelijk was. Pas ontstane kuiltjes moest hij onmiddellijk opvullen, anders waren deze in een mum van tijd uitgegroeid tot behoorlijke valkuilen en stonden er nog veel meer ongelukken te gebeuren. Maar door dit alles maakte hij vreselijk veel uren. Hij had uitgerekend dat hij nu nog slechts 16 cent per uur verdiende en dat vond hij toch wel wat weinig. B. en W. van Alkmaar legden deze brief voor aan een Alkmaarse opzichter en vroegen diens advies. Dat luidde dat Deutekom volkomen gelijk had en hij advi seerde om de man in plaats van met 25,- naar huis te sturen hem voortaan ƒ100,- te geven. De publieke mening. En wat zei het publiek van de toestand De Nieuwe Langedijker Courant was het niet met zijn gemeentebesturen eens: Dat handelde in dezen niet ten behoeve van het algemeen belang, maar keek alleen naar de eigen portemonnee. De krant herinnerde eraan dat enkele jaren geleden de Dorpsstraat in Zuid - Scharwoude te smal werd bevonden. Het gemeentebestuur had toen de mede werking gevraagd van de aanwonenden om ten behoeve van het algemeen belang, een strook eigen grond beschikbaar te stellen voor de wegverbreding en weg- verbetenng. (bestrating van de Dorpsstraat). Bijna iedereen was ogenblikkelijk bereid daaraan mee te werken. Eén persoon weigerde dit te doen. Deze vond dat hij die grond voor zijn eigen zaak moest gebruiken en dat hij door die strook af te staan, zichzelf te veel benadeelde. O, o, wat waren de heren van de raad toen tekeer gegaan. De weigerachtige persoon werd in het openbaar tot en met afgekraakt, omdat hij niets voor het algemeen belang over had. Nu werd Zuid - Scharwoude ten behoeve van eigen en algemeen belang gevraagd mee te werken aan de verbetering van een toegangsweg naar de Langedijk. En nu werd door het Hoofd van hetzelfde gemeentebestuur in het openbaar gezegd: "De Twuyverweg is onze weg met. Het mag dan waar zijn dat onze inwoners er wel gebruik van maken, wij zijn geen eigenaars van de weg en werken dus niet mee aan de verbetering ervan. Alkmaar is eigenaar en helpt ons ook niet om onze wegen te verbeteren." "Ja," zei de krant, "dat laatste is ongetwijfeld waar. Maar Alkmaar vraagt ons niet om hulp voor de Langestraat of welke andere weg ook binnen Alkmaar, maar om een weg buiten het eigen grondgebied en dat maakt, dat die vergelijking mank gaat." 42

De Klin - Sint Pancras | 2001 | | pagina 44