Het volgend jaar kreeg het Pancrasser college zoveel klachten over de toestand waarin de Twuyverweg verkeerde, dat uit veiligheidsoogpunt werd besloten Alkmaar te waarschuwen. Geschreven werd dat het Pancrasser college voortdurend gegronde klachten over de Twuyverweg kreeg. Onze mensen letten er op dat in de weg ontstane gaten onmiddellijk worden geslecht. Maar de toename van het verkeer maakt de toestand onhoudbaar. De zijbermen verzakken, soms zo erg, dat er hele stukken wegvallen en daar ontstaan dan zulke wegversmallingen, dat twee rijtuigen elkaar op die plaats niet kunnen passeren. Daar komt bij dat de zijbermen een uitermate slappe ondergrond hebben en dat levert grote gevaren op. Daarom is een grondige controle en verbetering uiterst noodzakelijk. Alkmaar deed dit af met: Wij proberen steeds de weg goed te onderhouden. Maar St. Pancras laat toe, dat er door de bermen wordt gereden en daardoor worden deze kapot gemaakt Dat twee autobussen, elk ruim twee meter breed, elkaar onmogelijk op een ca. drie meter brede weg konden passeren zonder van de wegberm gebruik te maken, werd gemakshalve vergeten. Ook de gebroeders Jan en Comelis Kloosterboer uit St. Pancras mengden zich in het koor van de klagers. Zij stuurden een brief aan de Alkmaarse wethouder Ringers en vertelden daarin dat het verkeer op de Twuyverweg steeds drukker werd. Nog de dag voordat ze de brief schreven hadden ze het meegemaakt dat de autobus, waarin zij zaten, een rijtuig moest passeren. Maar dat kon niet, want daarvoor was de weg te smal. Vandaar dat de koetsier eerst de paarden uitspande. Vervolgens werd de koets met vereende krachten aan de kant geduwd en toen kon de bus passeren. Ook meenden ze dat een ander euvel van de weg was dat deze bij de bermen veel te hoog was. Daardoor kon het water niet weglopen en werd de weg doordrenkt. Zo drong men van alle kanten bij Alkmaar aan om haar eigendom beter te onder houden Alkmaar stelde zich op het standpunt: We kochten indertijd een zandweg, bestemd voor voetgangersverkeer en een aantal rijtuigen. We beloofden om deze weg goed te zullen onderhouden en dat hebben we altijd naar behoren gedaan Maar we beloofden niet om een weg te onderhouden voor het hedendaagse verkeer. Wanneer we de Twuyverweg geschikt moeten maken voor het hedendaagse verkeer, moet de weg grondig worden vernieuwd. Maar dat hebben wij niet toegezegd en dat kan van ons ook niet worden gevraagd! 38

De Klin - Sint Pancras | 2001 | | pagina 40