BIJ KLIN nummer 16. 1 (JCXMaaAAAJ 2X>0 Enige weken geleden lazen we het overlijdensbericht van ons lid, de heer J P Geus. In hem verliezen we iemand, die veel kennis had verworven van onze regio nale geschiedenis. Gelukkig heeft hij veel voor het nageslacht schriftelijk vastge legd, o.a in een boek over Koedijk en in andere studies en artikelen. Een aantal werd opgenomen in de jaarboeken van "Oud West Friesland" en ook schreef hij enige malen een artikel voor De Kim. Zijn laatste levensjaren waren niet gemakke lijk hij was niet meer in staat om alles te doen wat hij graag nog had willen doen. Eén van de artikelen die hij in de Klin plaatste was. "Een zandvaart door de Be verkoog". Verderop wordt in dit nummer verteld over een turfmakerij in de Manje- plas, eveneens een gebied in de Beverkoog. De Manjeplas lag ongeveer waar nu het complex van 'Van Gend en Loos' is bij de Hazenkoog en Otterkoog. Deze na men van wegen herinneren aan dieren, die daar vroeger huisden voordat de mens dit gebied grondig veranderde. Of er ook robben, beren en walrussen waren, be twijfel ik, vermoedelijk zijn deze laatste Alkmaarse industriële bijproducten. Een ander Alkmaars probleem was de Twuyverweg. Tijdelijk werd dit opgelost met een brug over De Ringsloot Jammer dat deze Maarten Kalesbrug overbodig werd door een wegverbreding in de Heerhugowaard, het was nu een mooie ont sluiting van het industriegebied geweest. We hopen dat het verhaal over de Twuy verweg duidelijk maakt dat we in deze weg en in de Dijkstal twee historische mo numenten bezitten, die net zo goed als de 'witte kerk' waard zijn om voor het nage slacht te worden bewaard. Gek dat mensen elders dit terdege beseffen en de hier voor verantwoordelijke plaatselijke heren en dames het steeds over 't hoofd zien En de geschiedenis herhaalt zich. Een ('baat')belasting die de Twuyverwegbewo- ners aan Alkmaar moesten betalen is vergelijkbaar met de baatbelasting die Alk maar nu vraagt van bedrijven en bewoners van Overstad. Aangegane onderhouds verplichtingen werden niet nagekomen, verplichtingen die gemeenten onderling heen en weer schuiven, allerlei zaken die geregeld terug komen. In vroegere Klins stonden verhalen over winkels van toen. We bezitten nog een stel aantekenmgen over winkels en bedrijven In dit nummer iets over de bakkerij op het Kerkplein en het huis op Benedenweg 6. Ane Wester zag ook veel veranderen en zoals velen vindt ook hij dat iedere veran dering geen verbetering is. Dankbaar zijn we voor alle medewerking die we steeds krijgen. Personeel van het regionaal Archief gaf een aantal leuke aanwijzingen, Kees Bakker kadastrale ge gevens, bakkersdochters en anderen leenden ons foto's, interessante aktes en ande re papieren. Dankbaar en graag maakten we hiervan gebruik. (i2-4-2001)

De Klin - Sint Pancras | 2001 | | pagina 3