'De tuinbouw Bijna honderd jaar geleden, om precies te zijn in januari 1902 stuurde de afdeling St. Pancras van de Naamloze Handels Vereniging Langedijk en Omstreken (je zou het niet zeggen, maar achter deze naam zat toen de plaatselijke tuindersvereniging verscholen) aan het Alkmaarse stadsbestuur een schriftelijke klacht. Aan weerszijden van de Twuyverweg waren toen brede sloten en deze dienden o.m. om de van het land geoogste kool af te voeren. Secretaris P. Gootjes schreef dat het scheepvaartverkeer ernstig werd belemmerd door de van de bomen afhan gende takken en verzocht Alkmaar, als eigenaar van de weg, hiertegen maatregelen te nemen. Wegwerker P Deutekom. In 1920 ontving burgemeester Jacob Kroonenburg een brief uit het Alkmaarse. Gemeld werd dat het wel bekend zou wezen dat de in St. Pancras wonende P. Deutekom Deze mijnheer woonde in ha Noordeinde, na ten oosten van de kruidenierswinkel van Knossen en was de vader van Maarten, Gerrit en Griaje Deutekom.), het grasgewas langs de Twuyverweg van hen pachtte en dat hij in ruil daarvoor de Twuyverweg onderhield. Maar onlangs was Deutekom bij het stadsbestuur was gekomen en had verteld dat er langs de Twuyverweg geregeld woonwagens stonden. Dit was natuurlijk niet be vorderlijk voor de goede staat van deze weg en wat erger was, die mensen kaapten het gras weg voor de neus van de man, die het van Alkmaar huurde. Hij had gezegd dat hij zoveel schade had ondervonden van de woonwagenbewoners, dat hij voor het resterende gras de weg niet kon onderhouden en had het stadsbestuur gevraagd hem een schadevergoeding van 25,-- te geven, want dat kwam hij beslist tekort. Dat was gebeurd, maar een herhalmg van deze gebeurtenissen stelde Alkmaar niet op prijs vandaar dat het er bij het bestuur van St. Pancras op aandrong hun veld wachter opdracht te geven woonwagens van de Twuyverweg te weren. Op hun beurt deden de Alkmaarders hun best de weg m een zo goed mogelijke staat te houden en dat was toch ten voordele van de inwoners van St. Pancras. Een jaar later stuurde Alkmaar een soortgelijke brief. Deutekom had opnieuw geklaagd over schade hem berokkend door woonwagenbe woners en stelde opnieuw dat Alkmaar hem met 25,-- moest schadeloos stellen. De heren van het stadhuis aan de Langestraat stuurden daarop een nijdige brief naar hun Pancrassers collega's en stelden: Nu klaagt Deutekom opnieuw over schade, hem door woonwagens berokkend. Dat is jullie schuld, want jullie houden onvoldoende toezicht. We voelen er niets voor om een weg, die in de allereerste plaats voor jullie van belang is, nadat we eerst alle materiaal- en andere 34

De Klin - Sint Pancras | 2001 | | pagina 36