In 1724 ging men van hogerhand over tot een soort uitverkoop van de vroon- landenjen Bij deze veiling wist Alkmaar de Twuyverweg in bezit te krijgen Van pachter werd de stad bezitter van de weg en dit voor hetzelfde bedrag, dat ze tot dan jaarlijks aan pacht betaalden, nl 6,~. Vermoedelijk was de pacht aanmerkelijk verlaagd, omdat rekening werd gehouden met de onderhoudsplicht, die bij de koop opnieuw werd bedongen Een mens vergeet wel eens iets. Het bezit van en de plicht om de weg ten behoeve van het reizend publiek in goede staat te houden leidde tot de volgende gebeurtenissen Bij de begrotingsbehandeling voor 1864 struikelden enige Alkmaarse raadsleden over een bedrag, dat was opgevoerd voor het onderhond van de brug in de Twuyverweg bij St. Pancras. "Wat is dat eigenlijk voor onzin, waarom moeten wij een brug in een naburige gemeente opknappen dachten deze heren en het Alk maarse college beloofde hun de zaak te gaan onderzoeken Ondertussen werd de Mirakelenbrug steeds slechter en meldde het college van St. Pancras aan de collega's in Alkmaar, dat deskundigen hadden gerapporteerd dat de brug broodnodig aan onderhoud toe was en mdien dit niet spoedig gebeurde, de toestand daar gevaarlijk werd Omdat Alkmaar zich in stilzwijgen hulde, richtte de burgemeester van St Pancras zich tot de Commissaris van de Koningin om deze te vertellen dat hij niet begreep wat er in Alkmaar aan de hand was De Mirakelenbrug begon krakkemikkig te worden, direct gevaar was er niet bij, maar er moesten wel voorzieningen worden getroffen, zou de zaak niet uit de hand lopen Hij had dit reeds aan Alkmaar verteld, maar kreeg boe noch bah te horen Ook had de dorpstimmerman hem verteld dat deze uit Alkmaar bericht had ontvangen, dat hij niet meer op eigen houtje de brug mocht herstellen, maar alleen nadat Alkmaar hiertoe opdracht had gegeven. Het leek erop of Alkmaar zich aan het onderhoud van de Twuyverweg wilde onttrekken, terwijl het dit sinds mensenheugenis had gedaan. Maar wel incasseerde Alkmaar ontvangsten uit de weg: het verhuurde het grasgewas en een paar jaar terug had de stad het houtgewas van de Twuyverweg verkocht en daarvan was Alkmaar toen ca. 200,-- beter geworden Aan het eind van 1864 wist Alkmaar weer hoe de vork precies in de steel zat en gaf het opdracht de Mirakelenbrug op te knappen 31

De Klin - Sint Pancras | 2001 | | pagina 33