Arie mocht het gras hooien. Ook kreeg hij toestemming van Alkmaar om er schapen op te laten weiden, mits dit niet om de een of andere reden door de gemeente St Pancras was verboden Later ging Alkmaar er toe over om het gras bij opbod en afslag te verhuren. Toen maakte Arie gebruik maken van een stroman, deze bood voor hem en wanneer het gras daarna werd afgeslagen huurde hij het steeds voor een iets hoger bedrag dan de stroman had geboden. In 1864 bood Hendrik Turkstra 45,-- en mijnde Arie het op 64,—. In 1868 en 1872 bood Comelis Smit, die in 1868 landman en in 1872 aannemer van publieke werken werd genoemd. Later waren de arbeiders Dirk Ooms en Jan Com. Boom zijn bieders. In 1892 was de landman Comelis Rus huurder voor 31,—. Hoe kwam Alkmaar er toe om een brug, gelegen in de Twuyverweg en het gras dat in de bermen van deze weg groeide, te verhuren 9 Om dit te begrijpen moeten we een eind terug in de geschiedenis gaan Naar de tijd dat in deze landen graven, hertogen en een bisschop aan de macht waren en dezen hun invloed op allerlei manieren trachtten uit te breiden. Gedurende lange tijd gelukte het de (West) Friezen hun vrijheid te bewaren. Echter in de tweede helft van de dertiende eeuw moesten ze zich schikken onder de heerschappij van Flons V en andere graven uit het Hollandse huis. Melis Stoke vertelt dat graaf Floris V, zodra hij in deze omgeving aan de macht was gekomen, 'met haaste een weg legdewaarmee hij zijn kasteel de Torenburg in Alkmaar verbond met een ander kasteel, de Nieuwburg onder Oudorp, Eerst heette de weg, waaraan de Nieuwburg lag, de Gravenweg, later werd er een karmelieten klooster aan gebouwd en veranderde de naam in Monnikenweg Deze weg werd al gauw doorgetrokken en bereikte Oudorp op de plaats waar nu een bejaardencomplex staat met de naam van het vroegere kasteel, maar m vroeger tijden stond bij deze dnesprong een herberg genaamd 'De Fuik'. Zo kon de graaf (met zijn leger) uit Alkmaar, of vanaf de Nieuwburg, naar het noorden trekken: via de hoge zandrug van Oudorp en de nog hogere zandrug van Vroonen kon hij de langs de Twuyverweg de Langedijk bereiken. Na Flons' dood in 1196 zagen de vnjheidsminnende (West)Fnezen de kans schoon m opstand te komen tegen het grafelijk gezag Geleid door de uit onze omgeving komende Fedde van Vroonen wisten ze aanvankelijk het opgelegde juk van hun schouders te schudden. 28

De Klin - Sint Pancras | 2001 | | pagina 30