St. Pancras). Een goede kans dat deze "pompe of uitwateringssluis heeft gelegen op de plaats, waar nu de Muldersbrug is. In "Tussen Buitenland en Luizenknip" wordt verteld dat de oude naam Weyverweg dwarsweg betekent Van lieverlee zal dit in Twuyverweg zijn veranderd Simon Eikeienboom vermeldt dat de burgemeesters van St Pancras door de landmeter Gernt Hengeveld de Twuyverweg lieten opmeten en dat de laatste rapporteerde dat de lengte van de weg was van voor de Schoolmeesterswerf bij de kerk (dus vanaf het oude gemeentehuis) tot aan het dek van de brug (Mirakeienbrug) 117 roe en 8 voet en van daertot aen de Steenepijp bij de Broekerwatermolen 218 roe en 2 voet. (1 roe=ca 314 meter 1 voet=28 cm) Alkmaar liet in 1821 de Mirakeienbrug vernieuwen. In 1821 werd door Burgemeester en Wethouders van Alkmaar bekend gemaakt dat men op het Alkmaarse stadhuis bestek, voorwaarden en condities kon krijgen voor de aanbesteding van het wegbreken van de oude en bouwen van een nieuwe vaste brug met houten hoofden en vier vleugels in de Twuyverweg tussen St. Pancras en Broek op Langendijk. Deze brug moest 13 voet lang en 12 voet breed worden en in het noorden vleugels krijgen van 9 voet en in het zuiden van 12 voet. De aanbesteding vond plaats m de Stadstimmerwerf te Alkmaar. Klaas Ven, timmerman te en wonend te Broek op Langendijk nam op zich dit karwei uit te voeren voor 840,--. Het grasgewas van de Twuyverweg. In 1855 woonde de werkman Ane Rus in St. Pancras. Om er iets bij te verdienen huurde hij het grasgewas van de Twuyverweg. De huur bedroeg 30,— per jaar. Verder had Ane als huurder de plicht om de rijbaan van de Twuyverweg in goede staat te houden Ook moest hij goedvinden, dat materiaal, benodigd voor het onderhoud, werd opgeslagen langs de wegkant, dus waar het door hem gepachte gras groeide. De stadsarchitect van Alkmaar kwam geregeld controleren of Ane de kuilen goed opvulde en de op de weg ontstane bulten slechtte. De Twuyverweg was toen nog een zand- en grintweg met in het midden een bestraat paardenpadje van ca. een halve meter breed. Alkmaar stelde gratis het onderhoudsmatenaal beschikbaar Als wegwerker verdiende Ane 30,-- per jaar Met andere woorden: huur en loon werden met dichte beurzen verrekend 26

De Klin - Sint Pancras | 2001 | | pagina 28