Een wech genaempt die Weijverwech. Een oude weg. Deze streek werd reeds vroeg bewoond. Over St. Pancras, dat ui vroegere tijden luisterde naar de naam Vranlo (later werd dit Vroonlo of Vroonen), wordt reeds in de eerste helft van de 9e eeuw geschreven Over de Langedijker dorpen begon men twee tot drie eeuwen later te spreken. Naast de zorgen voor voedsel en kleding moesten de lieden, die hier woonden, zich in acht nemen tegen het hen bedreigende water. De toenmalige bewoners van Vroonlo hadden naar alle waarschijnlijkheid in het Zuideinde (ter hoogte van de Meeuwenlaan stond een kerk) en in de Nollen hun woonplaats. Op de vrij hoge zandrug kreeg men niet gauw natte voeten. Dit is naar alle waarschijnlijkheid de oorzaak dat Oudorp en Vroonen ouder zijn dan de dorpen van de Langedijk. In de lager gelegen plaatsen als Broek en Noord- en Zuid - Scharwoude moest men voorzorgsmaatregelen nemen tegen overstromingen. Het gevaar dreigde vooral van de kant van de Heer Huigen Waard Dit was aanvankelijk een grote, niet door een dijk in toom gehouden plas water. Bij harde wind kon het water worden opgejaagd in de richting van de Langedijker dorpen. Toen de Oosterdijk er nog niet was, moesten de Dijckstal en de Twuyverweg de Langedijk en St. Pancras beschermen tegen overstromingen door de Huigenwaard. Terecht kan de conclusie worden getrokken dat deze, nu nog aanwezige wegen, reeds heel oud zijn en het verdienen om in ere te worden gehouden. De hiernaast afgebeelde tekening is een stukje van de Vroonlandenkaart, die in 1532 werd getekend Het fragment stond in deel 17 van De Bodemkartenng van Nederland. In dit boek wordt eveneens verteld dat de Langedijk vroeger een waterkerende functie had en dat deze doorliep m de Twuyverweg en Dijckstal De Braeck heeft zijn naam ongetwijfeld te danken aan een dijkdoorbraak en naar alle waarschijnlijkheid liep de Dijckstal vroeger nog verder door. Verder zien we op deze kaart ten oosten van de Twuyverweg landen met de naam "Uytworp". Dit woord betekent zoiets als 'buitendijks land', ongeveer hetzelfde als 'uiterwaard' en dit wijst er ook op dat de Twuyverweg voorheen een waterkerende taak had In een ordonnantie van 1588 wordt gesproken over een 'pompein de Weyverweg, Die moest zorgen voor de afwatering van de "Oostergeesten (gebied ten oosten van 24

De Klin - Sint Pancras | 2001 | | pagina 26