Het was verbazingwekkend hoeveel Piet en Freek op elkaar leken. "Ook was het net alsof ze steeds aan hetzelfde dachten" zei Piet Jr. "Wanneer de één zei: 'We moesten vanmiddag maar gaan schoffelen' dan zei de ander. 'Dat had ik al gedacht'. En" voegde Piet hieraan toe, "ik had in feite twee vaders, ze behandelden me beiden op dezelfde manier." Piet vertelde ook, dat hij na zijn huwelijk in Heiloo was gaan wonen. "Op een middag kwam oom Freek even op visite. Op een gegeven moment zei hij'Ik moet eerst maar even een plas doen' en verwijderde hij zich. Toen hij de kamer uit was, belde ik naar St. Pancras en kreeg ik mijn moeder aan de telefoon. Ik vroeg haar: 'Is pa er niet Moeder antwoordde: 'Ja, hij is thuis maar moest even naar het toilet'." Ln het begin van de jaren tachtig overleden de gebroeders op 84- en 86-jarige leeftijd. Daarna werd het voor Moeder Van Leyen erg eenzaam m St. Pancras en droeg zoon Piet er zorg voor dat ze in Heiloo kwam wonen. Te Progressief In Kim nr. 15 werd iets verteld over de eerste wijkzuster van St. Pancras, Jo van Noppen. In 1931 begon ze hier haar werk, maar aan haar komst was wel het een en ander vooraf gegaan. Vijf jaar eerder zeiden de bestuursleden van Het Witte Kruis reeds verlangend: "We moesten hier een wijkverpleegster hebben, maar wie zal dat betalen Omdat hier wel een paar Gerritjes woonden, maar niet één, die zowel zoet als lief was, keken de Witte Kruis-figuren verstolen de kant op van het Gemeentebestuur. Zoals meestal stond dit, evenals hun collega's uit andere plaatsen, met te dringen om deze 'zorg' te bekostigen. En het ging de draagkracht van de gemeentenaren te boven. Zowel burgemeester Jacob Kroonenburg als zijn wethouders stonden sympathiek tegenover het streven. Ze gingen gezamenlijk naar een openbare Kruisvergadering in De Driesprong, waar het onderwerp 'wijkverpleegster' zou worden besproken. Maar vooraf hadden ze elkaar tijdens de vergadenng van B en W. eens goed aangekeken en spraken ze af: "Wij gaan op die vergadermg niet het woord voeren, laat staan dat we een toezegging doen voor een gemeentelijke subsidie." Dus kwam men op de bewuste vergadering geen stap verder. 17

De Klin - Sint Pancras | 2001 | | pagina 19