154 Er is veel veranderd in de jaren dat Van Ham zijn vak uitoefende. 'Toen ik in Smt Pancras begon, waren er veel meer bakkers dan nu En iedereen liep nog te venten. Eerst met de mandfiets, vervolgens met de bakfiets, de auto en de elek trische wagen. Langzamerhand werd er volledig over gestapt op het winkelwerk. In het begin maakte ik veel koek en gebak De laatste jaren heb ik het banket volledig afgestoten. Ik hield me nog voornamelijk bezig met het bakken van brood Dat heb ik ook altijd de leukste tak van mijn vak gevonden." Vroeger had Van Ham personeel in dienst De laatste jaren hield hij de bakkerij samen met zijn vrouw draaiende "Dat alleen werken heeft voordelen en nadelen," zegt hij nu. "Maar de voordelen wogen toen ik de beslissing nam om zonder personeel verder te gaan, zwaarder dan de nadelen Nu zijn er mensen zat, die het bakkersvak beheersen. Een aantal jaren geleden was dat niet zo. Ik zat regelmatig met mijn handen in het haar op het arbeidsbureau op zoek naar personeel. Aan mijn vrouw heb ik veel gehad. Zij is ook van 's morgens vroeg tot 's avonds laat met de bakkerij bezig geweest. Zonder haar was ik waarschijnlijk al eerder gestopt. Een goeie bakker is iemand, die plezier heeft in zijn vak" vindt Van Ham. "Voor mij wordt het nu te zwaar Door de week gaat het wel, maar m het weekend is het veel te druk. De eisen worden steeds zwaarder. De klant wil bovendien een grotere sortering brood en dat kost tijd. Op vrijdagavond sta ik al om half tien te bakken en

De Klin - Sint Pancras | 2001 | | pagina 156