Voor de oorlog was de winkel 's zon dags van 16— tot 20.uur open. Van vakantie hadden we toen nog nooit gehoord Dat begon pas na 1945. En niet meteen al een week, nee, eerst had pa slechts een paar dagen per jaar vakantie Voor het venten hadden we een grote en een kleinere bakkerskar. Ook was er een transportfiets met zo'n grote mand er op. Wij moesten geregeld helpen met het venten en dat deden we dan met Kees Glas en Jan Weder Wanneer vader ging venten - het zal wel 's zomers zijn geweest - had hij een wit bakkersjasje op een geruite bakkersbroek aan en soms had hij ook nog een bijbehorende pet. Driemaal per week werd er brood en wat dies meer zij, in de Butterhuizen bij de families Spaan bezorgd. Natuurlijk ging dit altijd per fiets In de laatste oorlogsjaren bakten alle Pancrasser bakkers -om brandstof te bespa ren- in de bakkerij van Verkuil. Er waren mensen, die zelf meel hadden en daar deeg van kneedden. Ze brachten dit in een broodpan naar de bakker, waar het dan in de oven werd gebakken. Toen had je ook die broodbonnen. Hele vellen hebben we volgeplakt. Die vellen moesten we naar het distributiekantoor in Langedijk brengen en in ruil daarvoor kreeg vader weer bonnen voor meel. Wanneer iemand van ons op de lagere school jarig was, kwam Pa in het speel kwartier met een doos gebak aansjouwen Alle kinderen kregen dan een gebakje Vermoedelijk zijn er nog wel klasgenoten die zich dit herinneren Ook dit gebeurde voor de oorlog. Bovengenoemde Dirk Koning vertelde het volgende: Hauwert had zijn klanten verspreid over geheel St Pancras wonen. Ook in de Butterhuizen wonende mensen betrokken brood van hem. De bakkerij ten tijde van Hauwert. 152

De Klin - Sint Pancras | 2001 | | pagina 154