Zoals de naam doet veronderstellen was de familie afkomstig uit Friesland In een door de Fryske Akadeniy uitgegeven jaarboek wordt nevenstaand wapen van de Turkstra's weergegeven met als bijvermelding: TURKSTRA In het blauw twee krakelingen naast elkaar, onderin het schild vergezeld van een molenijzer De voorwerpen zijn goudkleu- rig in golvend zilver. Hierin wordt tot uiting ge bracht dat de familie Turkstra bestond uit bak kers, molenaars en zeelui. Boven het water is een halve maan want er wordt verteld dat een familielid eertijds bezitter was van een schip, waaraan hij de naam had gegeven "Liever Turks dan Paaps een kreet die ook aan de vroegere Watergeuzen herinnert. Uit mijn Friese jeugd herinner ik me dat ik voor mijn moeder bij de Berlikumer bakker Turkstra f OL«_ harde kadetjes moest halen. Ook beschuitbak ker Turkstra uit Leeuwarden stamde uit de familie. Het wapen, ontdaan van versieringen In 1870 kwam de 34 jarige, aan het Kerkplein wonende broodbakker Klaas Pluim- graaff op hoge poten het heiligdom van burgemeester Nobel binnenstuiven en meldde verontwaardigd dat zijn vierjarig zoontje Dirk kort daarvoor was overreden door een onvoorzichtig en hard rijdende, door één paard getrokken koets. Hij eiste, dat tenminste de dokterskosten zouden worden vergoed Later bleek dat de koets afkomstig was uit de doornjstal van Lek Bij de herberg was appèl geweest voor een grote massa soldaten Even daarna had de koets, die eigendom was van kastelein Bleeker uit Noord-Scharwoude, de herberg van Lek verlaten. Lek wist niet, wie de koetsier was maar de in de koets aanwezige passa gier kende hij wel, dat was was de heer Groot, wijnkoopman uit Rotterdam. De sol daten hadden de koets achtervolgd en vermoedelijk had daardoor de koets te hard gereden en was het ongeluk ontstaan. Omstreeks 1880 ging de bakkerij over m andere handen en wel in die van de wedu we Sophia van der Wal-Langenburg. 148

De Klin - Sint Pancras | 2001 | | pagina 150