BROODBAKKERS op het KERKPLEIN. Wie stak als eerste de oven aan in de bakkerij, die op de grens van Kerkplein en Noordeinde stond en wanneer was dat Zoekend naar een antwoord op deze vraag pakte ik de kadastrale atlas en zag dat in 1832 de kerk aan de noordkant werd begrensd door een stukje grasland Dit wei land was eigendom van kastelein Jacob Smit. Hij was eveneens eigenaar van het naastgelegen huis en erf en oefende daarin zijn bedrijf uit. Naast de herberg woon de bouwman Jan Buisman in zijn eigen huis met erf en tuin De genoemde percelen van Smit en Buisman besloegen bijna een halve hectare en werden begrensd door het Kerkplein en een gedeelte van het Noordeinde. Met an dere woorden: m 1832 was er nog geen bakker aan het Kerkplein. Dit betekende niet dat de Pancrassers toen moesten verhongeren. De atlas vermeldt ook dat tegenover de Bakkerslaan aan de Benedenweg bakker Evert Peereboom een huis met erf bezat. De armvoogdijrekeningen noemen zijn naam eveneens met de vermelding dat hij voor de voogdij brood leverde aan de toenmalige armen. Aangenomen mag worden dat Evert ook de overige Pancrassers tot zijn klanten mocht rekenen Het kadaster vermeldt dat achtereenvolgens bouwman Jan Buisman, bouwman Jan Keyzer, apotheker Jan Jacob van Dijk uit Utrecht, Jacob Kroonenburg en daarna Rients Turkstra eigenaars waren van het huidige perceel Kerkplein 13. Of zij of hun huurders daar bakkers waren, weten we alleen met zekerheid van de laatste. In 1853 wordt in de Burgerlijke stand vermeld dat Rients Turkstra toen broodbakker was in de Kerkbuurt en daar gebuur was van Jacob Kroonenburg. Rients' broer Hendrik Turkstra fungeert in 1863 als getuige bij een overlijdens- aangifte en wordt daarin vermeld als broodbakker, die woonde huis nr. 49, en dat was toen het adres van de bakkerij op het Kerkplein. Rients en Hendrik waren afkomstig uit en geboren in Aartswoud, waar hun vader Fokke broodbakker was De kadastrale atlas vermeldt ook de naam Arie Kossen bakker te Koedijk. Hij bezat in St. Pancras een stuk of vijf, door sloten omgeven, perceeltjes bouwland. De weduwe Lourens Schouten, bakker te Broek op Langedijk, wordt genoemd als eigenaresse van ruim 1 ha. weiland. Omdat beiden hier noch in het Zuideinde een huis bezaten, kan worden verondersteld dat zij hier geen of slechts weinig brood verkochten. Dit geldt eveneens voor Jan Koorn, bakker onder de Zijpe, die hier eerder bakker was en in 1832 nog ca. 6 ha. in de gemeente St Pancras gelegen grasland bezat. 147

De Klin - Sint Pancras | 2001 | | pagina 149