Maar het zelfstandig zijn, het werken met machines en vooral de omgang met mensen, waren de mooie kanten van dit werk, waarbij opnieuw moet worden aangetekend dat de tijd voor een gezellig praatje steeds schaarser werd. Toen de verkaveling kwam besloot Jan het wat kalmer aan te doen. De bij hem in het bedrijf werkende Henk Bekker en Kees Groot wilden graag "Klem Texas" overnemen. Dat gebeurde en Jan werd 'koeboer'. Hij molk ruim veertig koeien en bleef dit een aantal jaren doen en toen maakte de uitbreidingsdrift van Alkmaar dat het weiland steeds schaarser werd en moest Jan, noodgedwongen, ook een eind maken aan zijn veehouderij. Inmiddels had Jan tijd vrij gemaakt voor andere zaken. Reeds toen hij nog volop in het loonbedrijf bezig was, kwam Age Jongsma bij hem met de woorden: "Jan, jij moet bij mij op de lijst komen." Age was de nummer één van een zogenaamde 'wilde' gemeenteraadslijst van Koedijk en zag in Jan een prima stemmentrekker voor het Zuideinde. Jan bewilligde in Ages aanbod, zette enige handtekeningen en vergat prompt het hele gedoe Een aantal weken later, hij was de gehele dag druk bezig geweest met het inzaaien van een akker, kwam men bij hem met de boodschap: "Jan je bent tot raadslid gekozen." En zo werd Jan lid van de Koedijker gemeenteraad Gevraagd hoe dit werk hem beviel, was Jans antwoord: "Wel, dat vond ik aanvankelijk maar een heel vreemd gedoe.De eerste tijd keek ik heel vreemd tegen die zaken aan. Maar je leert er wel mensen kennen." Ziehier, in kort bestek, het oordeel van Jan over het raadswerk. Het laatste, mensenkennis, is ongetwijfeld waar. Dit ervoer Jan ook toen Achterwegbewoners klaagden over ratten en ander overlast, afkomstig van de in de onmiddellijke nabijheid van hun huizen liggende vuilnisstortplaats. Zodra de stortplaats, door de komst van de verbrandingsoven, overbodig was geworden, werd besloten om het daar liggende huisvuil met zand af te dekken. Er waren twee inschrijvers: de fa. Schot bood aan dit te doen 16.000,— en Jan van Horick schreef in voor 13.000,—. Maareen raadslid mag geen werk voor zijn gemeente verrichten. Omdat er in die tijd een gezamenlijke gemeentereinigingsdienst was van Oudorp, Koedijk en St Pancras gaf de Koedijker burgemeester de inschijvingen door aan de beide andere gemeenten Dezen oordeelden eenparig: De laagste moet het doen 139

De Klin - Sint Pancras | 2001 | | pagina 141