Het onmogelijke Hoen we Hireci Wonderen duren iets langer 138 Met latere pogingen om geld van de bank te lenen voor bedrijfsuitbreidmgen had hij meer succes. Zelfs zoveel, dat Jan op een gegeven moment ging vertellen: "De enige, die nog lol van een loonbedrijf heeft, is de bank Zo'n uitspraak maakt de vraag wakker: "Wat voor plezier had je in dit bedrijf Jan vertelde: Om twee redenen wordt iemand klant van een loonbedrijf. Allereerst omdat hij er zelf geen tijd voor heeft en verder omdat een loonbedrijf meestal over betere en meer gespecialiseerde machines beschikt. De klant roept dus meestal onze hulp in als hij het zelf erg druk heeft. In het voorjaar wilden alle bouwers tegelijk dat hun akkers geploegd en geëgd zouden worden, in de hooitijd moest er bij alle veeboeren gelijktijdig worden gemaaid, gras geschud en het hooi worden geperst. Vandaar dat één van zijn trekkers het opschrift droeg: Dan gebeurde het dat ik 's morgens om drie uur reeds op weg was naar de Dergmeer om daar een akker te ploegen en dat ik 's avonds om half twaalf thuiskwam met de verzuchting: "Zie zo, daar behoef ik morgen niet weer naar toe." Dit gevoegd bij de onderlinge concurrentie van de loonbedrijven, de hoge slijtage van het machinepark, dat in aanschaf steeds duurder werd, maakte het bedrijf er uiteindelijk niet aantrekkelijker op. Ook was het wel eens moeilijk voor Jan om zijn verdiende geld binnen te krijgen. Twee gevallen herinnert Jan zich: Dirk vroeg of Jan zijn akker wilde ploegen. Jan deed dit en vertelde Dirk dat deze hem 100,— schuldig was. Iedere week betaalde Dirk trouw een gedeelte van zijn schuld af Met Kerst kwam Dirk bij Jan: "Zeg, moetje eens horen. Nou heb ik geen cent in huis en ik moet mijn huur betalen. Mag ik de honderd gulden, die ik aan jou betaalde, terug En zeg dan maar eens nee Arme Klaas had een bunder graan staan en wilde dit graag gemaaid hebben. Jan had wel eens vaker iets voor hem gedaan en zelden had hij alles betaald gekregen. Op dat moment had hij werk zat en weinig trek om dit karwei er voor weinig of geen beloning nog bij te doen MaarJans vrouw zei: "Och, doe dat nu maar voor die man Vandaar dat Klaas werd bericht: "Ik doe het - maar dan wil ik je ook nooit meer zien!" Ik heb hem later ook niet weer gezien.

De Klin - Sint Pancras | 2001 | | pagina 140